top of page

Pandemiyle Gelen Bakkal Kıtlığı

Bakkal çalışanlarının hasta olması ve kamyon dolusu yiyeceklerin tedarik sıkıntısıyla marketler boş raflarla dolu. Bu durum iş gücünü zor duruma sokan Omicron varyantının etkilerinden biridir. Yatırımcılar, işgücü, ulaşım ve gıda için daha uzun süreli yüksek maliyet dönemi için üzerlerinde baskı hissediyorlar.

Büyük Market Hisselerinde Omicron Kaynaklı Düşüş

Kroger, Albertsons ve Walmart gibi büyük marketlerin hisseleri düşüş yaşadı. Albertsons, kazanç çağrısında karşılaştığı tedarik zinciri sorunlarını ve yüksek fiyatları açıkladıktan sonra, şirket hisseleri piyasa kapanışında %9,75 düşüşle 28,79 $’a geriledi. Albertsons 2021 mali tahminini yüksek olmasına rağmen hisselerinde düşüş gerçekleşti.

Büyük Market Hisselerinde Omicron Kaynaklı Düşüş

Omicron varyantı yayıldıkça vakaları ve vakalara bağlı hastaneye yatışlar ABD’de büyük rekor kırdı. Johns Hopkins Üniversitesi tarafından derlenen verilere göre, ülke 10 Ocak Pazartesi günü yaklaşık 1,5 milyon yeni vaka bildirdi. Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı tarafından görüntülenen verilere göre, 9 Ocak Pazar günü itibariyle 144.441 Amerikalı virüsle hastaneye kaldırıldı ve hastaneye yatışlar geçen kış yaşanan zirveyi aştı.

Bakkallar ve Bakkal Çalışanları Baskıyı Hissediyor

Samantha Webster, San Francisco Körfez Bölgesi’ndeki bir Safeway(Safeway, Albertsons’a ait) mağazasının süt ve süt ürünleri müdürü olarak soğutucuları tereyağı, litrelerce süt ve daha fazlasıyla doldurmaya çalışıyor.

Bakkalar ve Bakkal Çalışanları Baskıyı Hissediyor

Webster, aralık ayının başından bu yana, giderek daha fazla sayıda çalışanın Covid’e yakalanma veya hasta biriyle yakın temas kurma nedeniyle işten ayrılmak zorunda kaldığını açıkladı. Şu anda mağazanın yaklaşık 60 kişilik kadrosundan 15 kişinin ayrıldığını da sözlerine ekledi.

Safeway’in depolarından daha az palet geliyor ve onları boşaltmaya yardımcı olacak yeterli bakkal işçisi yok, dedi.

Süt ve süt ürünleri bölümünde eskiden krem peynir ve yoğurt bulunan yerlerde boşluklar var. Fırın reyonunda taze simit ve somun ekmek eksik. Ve üretim bölümünde patatesler azalıyor. Diğer bölümlerde de, sebzeli çorba ve bezelye çorbası gibi diğer çeşitler gelmediği için, istiridye çorbası konserveleriyle dolu bir raf gibi varyantın sebep olduğu durumlarla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Albertsons CEO'su Covid'in Bakkal Stoklarını Tükettiğini Belirtiyor

Ayrıca, “Raflar giderek daha boş hale geliyor” dedi ve  “Bir kişi bütün bir bölümü devam ettiremez.” diye ekledi.

Albertsons CEO’su, Covid’in Bakkal Stoklarını Tükettiğini Belirtiyor

Albertsons CEO’su Vivek Sankaran bakkalın birkaç aydır bazı kategorilerinde az stok veya eksik ürün olduğunu belirtti.

Omicron'un Neden Olduğu İşçi Kıtlığının Birçok Olumsuz Sonucu Var

Sankaran açıklamasında, “Şu anda önümüzdeki bu döneme girerken tedarik sorunlarının daha fazla çözülmesini bekliyorduk” dedi. “Omicron buna biraz engel oldu. Dolayısıyla daha fazla tedarik zorluğu var ve önümüzdeki dört hafta ile altı hafta arasında daha fazla tedarik zorluğu olacağını tahmin ediyoruz.” diye sözlerine ekledi

Omicron’un Neden Olduğu İşçi Kıtlığının Birçok Olumsuz Sonucu Var

Yeni koronavirüs çeşidi, restoranlardan perakendecilere ve havayollarına kadar tüm sektörlerde işçi kıtlığını artırıyor. Şirket liderleri, hizmet saatlerini kısaltmak, uçuşları iptal etmek ve mağazaları kapatmak gibi zorlu kararlar almak zorunda kalıyor. Bu durum da satış rakamlarına yansımaya başladı. Lululemon (Spor giyim şirketi), azaltılmış çalışma saatleri ve sınırlı personele sahip olmanın etkilerini hissettiği için dördüncü çeyrek kazançlarının ve gelir tahminlerinin düşük olacağı konusunda uyaran perakendeciler arasında yer alıyor.

bakkal çalışanı eksikliği

Bununla birlikte, bakkallar için zorluk daha fazla hissedilebilir çünkü bu şirketlerin çalışan ücretlerini artırmak, fazla mesai için ödeme yapmak veya müşterilere daha yüksek maliyetler yansıtmak için genellikle daha az alana sahip olduğu düşük marjlı bir işletmedir.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

7 görüntüleme

Comments


bottom of page