top of page

Pensilvanya : Amerika Tarihinin Parçası

Amerikan tarihinden bahsederken, Pensilvanya eyaleti, her zaman konuşmanın bir parçası olacaktır. Bu Doğu Sahili eyaleti, Amerika’nın kuruluşundaki en önemli anlardan bazılarına ev sahipliği yapmıştır. Birçok kültürel ve doğal güzellik mirasına sahiptir.

Yaz-kış eyalete yapılacak birçok aktivite bulunmaktadır. Bu nedenle hangi dönem Pensilvanya ziyaret edilirse edilsin, geziden fazlasıyla keyif alınacağı kesindir.

Haydi gelin Pensilvanya’nın ünlü olduğu unsurlara birlikte bakalım.

Bağımsızlık Salonu

Amerikan tarihi açısından zengin olan Philadelphia’daki Bağımsızlık Salonu (Independence Hall) ziyareti sırasında öğrenilecek çok şey vardır. Bağımsızlık Salonu, Bağımsızlık Bildirgesi ve Amerika Birleşik Devletleri Anayasası’nın tartışıldığı ve imzalandığı yerdir. Böylece bu yer ABD tarihinin en önemli yerlerinden biri haline gelmiştir.

Bağımsızlık Salonu

Bağımsızlık Salonu, bugün bile 18. yüzyıldan kalma dış cephe görünümünün çoğunu korumaktadır. Ayrıca, Bağımsızlık Salonu, UNESCO Dünya Mirası Alanı, Ulusal Park Hizmeti ve Bağımsızlık Ulusal Tarihi Parkı’nın bir parçasıdır.

Bağımsızlık Salonu’nu ziyaret etmek için giriş biletine ihtiyaç vardır ve bu biletler önceden ayırtılması gerekmektedir. Ayrıca biletler ücretsizdir.

Terminal Pazarı Okuma

Terminal Pazarı Okuma, ABD’deki en uzun süredir devam eden kapalı pazarlardan biri olarak varlığını sürdürmektedir ve Philadelphia’yı ziyaret eden herkes için mutlaka görmesi gereken bir üne sahiptir.

Terminal Pazarı Okuma

Satıcı tezgahları, yerel halkın günlük yemek hazırlıkları için et, deniz ürünleri ve peynir gibi malzeme çeşitleri vardır. Zanaatkarlar, Pensilvanya’da ziyaretçilere el emeği ile yapılan eşsiz hediyelik eşyalar sunmaktadırlar.

Terminal Pazarı, ayrıca ziyaretçilere her türden uluslararası yiyecek spesiyallerini deneme fırsatını vermektedir. Özellikle, elmalı hamur tatlısı (apple dumpling) veya Amish’e özgü Whoopie Pie (makaron kek) gibi spesiyalleri denemek için bu pazar müthiş bir fırsattır.

Elfreth’in Sokağı

Elfreth’in Sokağı (Elfreth’s Alley), Philadelphia şehrinde yer almaktadır. Sokak adını, 1700’lerin başında sokakta evi olan demirci Jeremiah Elfreth’ten almaktadır. Bu sokak, Amerika’nın bilinen en eski sokağı olması ile ünlüdür. Bu sokak, 18. yüzyılda Philodelphia’nın nasıl göründüğüne dair ipuçları vermektedir. Sokaktaki evlerde yaşayan insanlar genellikle camcı, ayakkabıcı, kalay ustası ve marangoz gibi zanaatkarlardır. Burada toplam 32 ev bulunmaktadır ve evlerden en yenisi 1836 yılında yapılmıştır. Bu evler, Gürcü ve Federal tarzlarda inşa edilmiştir.

Pensilvanya : Amerika Tarihinin Parçası

Cherry Springs Eyalet Parkı

Cherry Springs Eyalet Parkı, Pensilvanya’daki gizli bir mücevherdir. Mississippi’nin doğusunda yer alan bu park, en karanlık gökyüzüne sahip olan parktır. Ve yılın bir çoğunda Samanyolu’nun inanılmaz manzarasına sahiptir.

Cherry Springs Eyalet Parkı’nda gün batımından sonra, gökyüzüne bakma ve yıldızları izleme zamanı geldiğinin habercisidir.

Cherry Springs Eyalet Parkı

Parkta iki gözlem alanı vardır; Birincisi genel halk içindir ve ziyaretçilerin istedikleri zaman gelip bu güzel manzaranın keyfinin çıkarılmasına izin verilmektedir. Diğer alan ise astrofotografi (gök cisimlerinin fotoğrafının çekilmesi) ekipmanına sahip kişiler içindir. Bu alan için herhangi bir rezervasyon yoktur, ilk gelen yerini alır mantığı bulunmaktadır.

Burada, yıldızların güzelliğini görmek için teleskopa ihtiyaç yoktur. Samanyolu’nu, gezegenleri ve hatta kayan yıldızları  çıplak gözle görebilecek kadar karanlık bir bölgedir. Ziyaret etmeden önce, dolunaysız bir gece için hava durumunu ve ay takvimini kontrol etmek önemlidir. Dolunay sırasında burayı ziyaret etmek, bu büyülü yerin muhteşem görüntüsüne şahit olmak anlamına gelmektedir.

Herseypark

Hersheypark, roller coaster’lardan su gösterilerine kadar, çocuklar ve yetişkinler için 90 dönümlük gezinti ve eğlence ile şehrin ana cazibe merkezidir. Hershey, dünyanın en büyük çikolata şirketlerinden birine ev sahipliği yapmaktadır ve çikolatadan çok daha fazlasını sunmaktadır (kurabiye, kek, milkshake vs.). Hersheypark, Pensilvanya gezisinde kesinlikle ziyaret edilmesi  gereken bir yerdir. Hersheypark ilk olarak 1906’da Milton S. Hershey tarafından The Hershey Company şirketinin çalışanları için eğlence parkı olarak kurulmuştur. Burası, başlangıçta gerçek bir eğlence parkından ziyade normal bir parktı ve sadece birkaç yüzme havuzu içermekteydi.

Herseypark

1900’lerin başından beri Hersheypark, ABD’deki aile dostu eğlence parklarından biri haline gelmiştir. Hersheypark, her yaş için yapılacak çok çeşitli şeyler sunarak büyümeye hala devam etmektedir. Çocuklar için olan atlıkarınca, tren, çarpışan arabalar ve dönme dolap gibi eğlencelere ek olarak, parkta tüm yaş grupları için eğlence imkanları bulunmaktadır. Ayrıca heyecan sevenler için tasarlanmış bir düzineden fazla hız treni vardır. Heyecan arayanlar, Hersheypark’taki yeni Chocolatetown’ın bir parçası olan Candymonium da dahil olmak üzere Hersheypark’ın 15 hız trenini de seveceklerdir.

Hersheypark’ın yanı sıra Chocolate World’de ücretsiz çikolata turu da dahil olmak üzere çeşitli deneyimler bulunmaktadır. Özetle, Hersheypark, tüm yıl boyunca eğlenceyi keşfetmenin harika bir yoludur.

Philly Cheesesteak

Popüler bir sandviç olan Philly Cheesesteak, Philadelphia’da doğmuştur ve küçük bir somun ekmek içinde dana eti, soğan ve peynirin bir kombinasyonudur.

Philly Cheesesteak

Cheesesteak’teki et genellikle ince dilimlenmiş kaburgadır, peynir ise genel olarak provolon peyniri, Cheez Whiz peyniri veya Beyaz Amerikan peyniridir. Peynirin çok sert olmaması önemlidir, bu yüzden bu peynirlerden herhangi biri kullanılmaktadır. Bu peynirler etin lezzetini bozmamaktadır. Cheesesteak ekmeğinin ise uzun bir hoagie rulosu olması gerekmektedir.

Cheesesteak sandviçler 20. yüzyılın başlarında üretilmiştir. Sandviçin başarısı ilerlemiştir ve bugün hala faaliyet gösteren Pat’s King of Steaks adlı bir restoran açılmasına neden olmuştur.

Amish Kültürü

Pensilvanya eyaleti başka ne ile tanınır? diye sorulur ise kesinlikle cevap Amish insanları ve kültürüdür. Amish, 18. yüzyılda Amerika’ya  gelen çok gelenekçi ve farklı bir halktır. Avrupa’dan çoğunlukla Pennsylvania’ya göç etmişlerdir ve bugün bile çoğunlukla orada bulunmaktadırlar.

Amiş Kültürü

Amishler, pasifizmleri, basit yaşamları ve giyinmeleri ayrıca modern teknolojileri benimseme konusundaki isteksizlikleriyle tanınmaktadırlar. Aileye, yüz yüze etkileşimlere ve kendi kendine yeterliliğe değer vermektedirler. Kırsal yaşam, el emeği ve alçak gönüllülük, Amishlerin takdir ettiği ve Tanrı’nın sözü olarak benimsedikleri ilkelerdir.

Pensilvanya, en çok Amish insanına ve en fazla Amish topluluğuna sahip ABD eyaletidir. ABD’de 350.000’den fazla Amish vardır ve bunların yaklaşık 80.000’i Pensilvanya’da yaşamaktadır.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

3 görüntüleme

Comments


bottom of page