top of page

Petrol Varili 120 Doları Görebilir!

JPMorgan’ın tahminlerine göre, Rusya’nın ham petrol ihracatı Ukrayna ile yaşanan gerilimler nedeniyle yoldan çıkarsa petrol fiyatları varil başına 120 dolara yükselebilir.

Tahmin, Ukrayna’nın olası bir işgalinin, dünya çapında enflasyondan bıkmış tüketiciler tarafından hissedilecek geniş kapsamlı dalgalanma etkilerine nasıl neden olacağının altını çiziyor.

JPMorgan’a göre, Petrol Akışında Kesinti Yaşanır ise Petrol 120 Dolara Kolayca Ulaşır

JPMorgan’ın küresel ham madde stratejisi başkanı Natasha Kaneva yayınlanan raporda, “Diğer bölgelerdeki yetersiz kapasite bağlamında Rusya’dan petrol akışında herhangi bir kesinti yaşanırsa petrol fiyatlarını kolayca 120 dolara çıkarabilir” dedi.

JPMorgan'a göre, Petrol Akışında Kesinti Yaşanır ise Petrol 120 Dolara Kolayca Ulaşır

Bugün, yaklaşık 91 dolardan böyle bir artış yedi yılın en yüksek seviyesine ulaşan pompadaki fiyatları yukarı çekebilir.

JPMorgan, Rusya’nın petrol ihracatı yarıya indirilirse Brent petrol fiyatlarının büyük olasılıkla varil başına 150 dolara çıkacağı konusunda uyardı. Petrol fiyatları için tüm zamanların en yüksek seviyesi, Brent’in varil başına 147.50 $ ile rekor seviyeye yükseldiği Temmuz 2008’de belirlendi.

Rusya-Ukrayna Gerilimi Petrol Fiyatlarının Şişmesine Neden Oldu

Rusya-Ukrayna gerilimi son haftalarda Brent ham petrolü varil başına yedi yılın en yüksek seviyesi 94$’a ulaştı. Fakat sonrasında 91$’a geriledi.

Rusya-Ukrayna Gerilimi Petrol Fiyatlarının Şişmesine Neden Oldu

Rusya, hem petrol hem de doğal gazda dünyanın 2 numaralı üreticisi. Her kategoride ABD’den sonra ikinci sırada. Ülke, Covid’in başlangıcında durdurulan üretimi ancak kademeli olarak yeniden başlayan üretici grubu OPEC+’da kilit bir rol oynuyor.

Rusya-Ukrayna Krizi Petrol Piyasasını Tehlikeye Sokuyor

İlk olarak, böyle bir çatışma bölgedeki enerji altyapısına potansiyel olarak zarar verebilir. İkinci olarak, ABD’li yetkililer önce ekonomisinin diğer sektörlerini cezalandırma tercihinin sinyallerini vermiş olmasına rağmen, Batılı güçler ülkenin enerji ihracatını sekteye uğratan yaptırımlar uygulayarak Rusya’yı cezalandırmak isteyebilir.

Ve sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in petrol ve doğal gaz ihracatını silahlandırarak misilleme yapma riski var. Avrupa’da yükselen doğal gaz fiyatlarından dolayı fabrikalar ve enerji santrallerinde petrole geçiş yapıldı. Bu geçişten dolayı da petrol talebi bir hayli artacak.

Pompa Fiyatları Yedi Yılın Zirvesinde

Petrol fiyatları, Rusya-Ukrayna gerilimini yatışma umutlarının yanı sıra yeni bir İran nükleer anlaşmasına varma konusunda ilerleme işaretleri ile son günlerde biraz yatıştı.

Pompa Fiyatları Yedi Yılın Zirvesinde

Petrolün duraklaması ile hareket eden gaz fiyatları, son petrol dalgalanmasını hala yakalamaya çalışıyor. AAA’ya göre, gaz için ulusal ortalama, yalnızca geçen hafta yedi sent artarak galon başına 3.47 dolara ulaştı.

Tüm Sorunlara Rağmen Bu Yıl Enerji Fiyatları Düşmesi Bekleniyor

Rusya-Ukrayna anlaşmazlığına rağmen, Enerji Bakanlığı’nın tahminine göre, enerji fiyatlarının bu yıl içinde yatışacağını tahmin ediyor.

ABD Enerji Bilgi İdaresi, benzin fiyatlarının bu yıl galon başına ortalama 3,24 dolar olacağını tahmin ediyor. Bu, mevcut seviyelerin altında, fakat EIA’nın 2022’de galon başına 2,88 $ aralık tahmininin üzerinde.

Tüm Sorunlara Rağmen Bu Yıl Enerji Fiyatları Düşmesi Bekleniyor

EIA, pompa fiyatlarının bu yılın son çeyreğinde galon başına 3 doların altına düşmesini ve Brent ham petrolünün 2023’ün tamamı için ortalama varil başına 68 dolara düşmesini bekliyor.

Rusya aynı zamanda ileri gelen doğal gaz üreticisi. En büyük müşterisi ise çok yüksek ev ısıtma maliyetleriyle boğuşan Avrupa’dır.

JPMorgan, “Avrupa’da özellikle 2022’de rekor düzeyde düşük gaz stoklarıyla başladığı düşünülür ise büyük boru hatlarından herhangi birinin ihracatındaki bir aksama Avrupa’nın doğal gaz dengesini tehlikeli bir duruma sokabilir.” dedi.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

1 görüntüleme

コメント


bottom of page