top of page

Rezervlerden 60 Milyonluk Petrol Salınımı

Beyaz Saray ve Uluslararası Enerji Ajansı 1 Mart Salı günü yaptığı açıklamada, liderlerin Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ülke içindeki gaz fiyatları üzerindeki etkisini azaltmaya çalıştıkları için ABD ve müttefiklerinin rezervlerinden 60 milyon varil petrol serbest bırakılması konusunda anlaştıklarını duyurdu. Bu diğer müttefikler arasında Almanya, Birleşik Krallık, İtalya, Hollanda ve diğer büyük Avrupa ülkelerinin yanı sıra Japonya ve Güney Kore yer alıyor.

Acil Durum Petrol Rezervleri Serbest Bırakıldı

Uluslararası Enerji Ajansı yaptığı açıklamada, üye ülkelerin Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin bir sonucu olarak “küresel petrol piyasalarına hiçbir eksiklik olmayacağına dair güçlü bir mesaj” göndermek için acil durum rezervlerini serbest bırakmayı kabul ettiklerini duyurdu.

Acil Durum Petrol Rezervleri Serbest Bırakıldı

Beyaz Saray kendi açıklamasında, serbest bırakmanın “dünya çapında ortakların Rusya’nın sebepsiz ve haksız yere Ukrayna’yı işgalini kınadığını belirtti. Ve Başkan Putin’in savaş tercihinin etkisini ele almak için birlikte hareket ettiklerini “ söyledi.

Biden Yaşanan Tüm Olaylarda Vatandaşlarını ve İşletmeleri Koruyacağını Belirtti

Beyaz Saray, ABD başkanı Joe Biden’ın pompa fiyatları artışları, Amerikan tüketicileri ve işletmeleri korumak için elinden gelen her şeyi yapacağı konusunda başından beri net bir tavır sergilediğini belirtti.

Biden Yaşanan Tüm Olaylarda Vatandaşlarını ve İşletmeleri Koruyacağını Belirtti

ABD’de 2014 Yılından Beri İlk kez Ham Petrol Fiyatları %10 Arttı

Petrol piyasası hemen etkilenmedi. ABD ham petrolü salı sabahı yaklaşık % 10 artarak varil başına gün içi en yüksek 105.14 dolara yükseldi. Bu durum 2014’ten bu yana ABD ham petrolü için en yüksek seviye. 3 Mart tarihinde ABD ham petrolünün fiyatı 110 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

ABD'de 2014 Yılından Beri İlk kez Ham Petrol Fiyatları %10 Arttı

RBC Capital Markets küresel enerji stratejisi genel müdürü Michael Tran, “Sonuç olarak, varillerin serbest bırakılması piyasayı sakinleştirmek için yeterli değil. Bu geçici çözüm,” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’yı İşgali Arz Konusunda Endişeler Yarattı

Ukrayna’nın işgali, dünyanın 2 numaralı petrol üreticisi Rusya’nın arz kesintisi konusunda endişelere yol açtı. Brent petrol fiyatları Pazartesi günü 2014’ten bu yana ilk kez varil başına 100 doların üzerine kapattı.

Rusya'nın Ukrayna’yı İşgali Arz Konusunda Endişeler Yarattı

Yüksek petrol fiyatları, benzin pompasındaki fiyatları yedi yılın en yüksek seviyesine yükseltti. AAA’ya (Amerikan Otomobil Birliği) göre, normal benzin için ulusal ortalama salı günü haftada yaklaşık 9 sent ve ayda 24 sent artışla 3.62 dolara yükseldi.

Bir noktada enerji fiyatları o kadar pahalı hale gelebilir ki, tüketicilerden gelen talebi azaltır. Temel olarak ise ekonomiyi yavaşlatır.

ABD’li Yetkililer Alternatif Enerji Şirketleriyle Görüşme Halinde

ABD’li yetkililer, son birkaç haftayı herhangi bir piyasa kesintisini telafi etme sözlerini güvence altına almak amacıyla, benzer enerji tedarik eden ülkelerle görüşmelerde ve toplantılarda geçirdiler. Bu çaba, petrol piyasaları üzerindeki etkinin ele alınması ihtiyacını tartışmak için iki üst düzey yönetim yetkilisinin Suudi Arabistan’a bizzat ziyaret etmesini içeriyordu. ABD, petrol rezervi duyurusundan önce Suudi Arabistan’ı haberdar etti.

Başkan Joe Biden, geçen hafta petrolü serbest bırakma amacının sinyalini verdi. Biden’a göre, ABD, gerekli görülen durumlarda ilave olarak varil petrol rezervini serbest bırakacağını belirtti.

Bu durum her ne kadar şuan da olması gereken bir çözüm olsa da, uzun vadeli bir çözüm değil. Acil durum rezervlerinde sınırlı miktarda petrol var. Aslında, hükümet istatistiklerine göre Stratejik Petrol Rezervleri (SPR), Eylül 2002’den bu yana en az miktarda petrole sahip.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

9 görüntüleme

Comments


bottom of page