top of page

Rusya’nın Soğuk Savaşı Ne Halde?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna konusundaki savaş tartışmaları geçtiğimiz hafta hararetli bir noktaya ulaşırken ve işgal korkuları zirveye ulaşırken dünya lideri kesinlikle tartışmanın ötesinde kaldı.

ABD ve NATO, Rusya’nın güvenlik taleplerine yazılı yanıt vererek Moskova’ya ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in savaşa doğru gergin bir tırmanış yolundan diplomatik çıkış olarak tanımladığı şeyi sundu.

Putin, St. Petersburg’un Sovyet döneminden kalma adı olan Leningrad Kuşatması’nın kaldırılmasının yıldönümü münasebetiyle Piskaryoovskoye Anıt Mezarlığı’na resmi bir ziyarette bulunarak, ağabeyinin kalıntılarının bulunduğu ortak bir mezara çiçek bırakarak geçirdi.

Dünya Putin’den Daha Tatmin Edici Yanıt Beklemekte

Putin, bir ulusal güvenlik toplantısına başkanlık etti. Fakat yeniden Kremlin, Putin’in yeni bir dış politika belgesini tartıştığı kısa bir metin yayınladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov mektuba birkaç kısa değerlendirmede bulundu. Rusların ana anlaşmazlık noktasında “olumlu bir tepki göstermediğini” söyleyerek, Kremlin’in Doğu’ya daha fazla NATO genişlemesini durdurma çağrısı açıkça görülüyordu. Dünya Putin’den daha tatmin edici bir yanıt beklemek zorunda kalacaktı.

Dünya Putin'den Daha Tatmin Edici Yanıt Beklemekte

Batılı liderler Ukrayna krizi konusunda kendilerini telaşlandırmaya çalışırken, Putin çok az iç siyasi baskıyla karşı karşıya kalan biri. Putin’in siyasi muhalefeti kenara itildi veya hapse atıldı. Uysal bir devlet medyasına sahip ve yakın gelecekte herhangi bir yeniden seçim kampanyası düşünmek zorunda değil. Ayrıca dış ilişkiler konusunda bir parlamentoya danışmak zorunda değil.

Kremlin Konusunda Anlaşmazlık Devam Ediyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna krizi hakkında Putin ile bir telefon görüşmesi yaptı. Elysée, Putin’in Macron’a “bu kadar derin bir tartışma yapabileceği tek kişi olduğunu” ilettiğini söyledi.

Çağrının Kremlin özeti, Putin’in ABD ve NATO’dan gelen yanıtlardan duyduğu memnuniyetsizliğin sinyalini vererek, mektuplarında “Rusya’nın NATO’nun genişlemesini önleme, Rus sınırları yakınlarına saldırı silahı sistemlerini konuşlandırmayı reddetme ve geri dönme gibi temel endişelerini dikkate almadığını.” Ve Avrupa’daki NATO bloğunun askeri gücü ve altyapısının 1997’deki pozisyonlara göre ne kadar güçlü olduğunu” ifade etti. Fakat açıklama Putin’in resmi olarak nasıl ve ne zaman yanıt vermeyi planladığına dair çok az ipucu verdi.

Kremlin Konusunda Anlaşmazlık Devam Ediyor

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri “Rusya’dan yazılı bir takip aldıklarını” söylediler. Fakat Kremlin konuyla ilgili bir “anlaşmazlık” olduğunu söyledi. Rusya’nın henüz “ana cevabını” göndermediği konusunda ABD ısrar etti.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya’dan gelen yazışmaların “farklı bir konuyla ilgili olduğunu. Asıl yanıtın teslim edilmediğini, hala hazırlanmakta olduğunu” söyledi.

Ukrayna- Rusya Arasındaki Gerilim Nedeniyle, Tüm Ülkeler Arabuluculuk İçin Seferber Oldu

Başkanlık kampanyasına hazırlanan Macron, krizle meşgul olan tek kişi değildi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Downing Caddesi’ndeki karantina toplantılarından ve Afganistan’daki bir hayvan kurtarma operasyonundan geri adım atmış durumda. Macron, Putin ile görüşme ve krizi yatıştırmak amacıyla bölgeye seyahat etme planlarını açıkladı.

Ukrayna- Rusya Arasındaki Gerilim Nedeniyle, Tüm Ülkeler Arabuluculuk İçin Seferber Oldu

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Putin’i bir zirveye katılmaya davet ederek ve Rusya ile Ukrayna arasında arabuluculuk teklifinde bulunmak için ayrı bir teklifte bulundu. Kremlin, Putin’in “epidemiyolojik durumun” çözümüne bağlı olarak kabul ettiğini ve herhangi bir tarih belirlenmediğini söyledi. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu  gazetecilere yaptığı açıklamada Kremlin tarafından bilgilendirildiğini söylese de, bunun Putin’in 4 Şubat’ta başlayacak Pekin Olimpiyatları’ndan dönüşünden sonra olacağını belirtti.

Putin, 2007’de Münih Güvenlik Forumu’nda başlıca şikayetlerini dile getirdi. Putin, 2007’de Münih Güvenlik Forumu’nda başlıca şikayetlerini dile getirdi. NATO ittifakının Varşova Paktı’nın eski üyelerini ve Baltık Devletlerini kapsayacak şekilde genişletilmesi, Rusya’ya yönelik bir saldırganlık eylemiydi.

“NATO’nun genişlemesinin İttifak’ın yenileştirmeyle veya Avrupa’da güvenliğin sağlanmasıyla hiçbir ilişkisinin olmadığının çok açık olduğunu düşünüyorum” dedi. “Aksine, karşılıklı güven seviyesini düşüren ciddi bir provokasyonu temsil ediyor. Ve bizim, bu genişleme kime karşı yapılıyor diye sorma hakkımız var” diye ekledi.

Putin’in Bir Sonraki Hamlesi Merak Konusu Olmaya Devam Ediyor

ABD füze savunma varlıklarının Avrupa’da konuşlandırılması vardı. Putin’in görüşüne göre, Washington’un İran ve Kuzey Kore gibi haydut devletlere karşı bir önlem olarak ilan ettiği füze savunması, aslında Rusya’nın nükleer caydırıcılığını azaltmak için tasarlandı.

Daha da kaygı verici bir şekilde Putin şunu söyledi: “Geleceğin tarihçilerinin konferansımızı İkinci Soğuk Savaş’ın ilan edildiği bir konferans olarak tanımlamayacaklarından eminim. Ama yapabilirlerdi.”

Putin'in Bir Sonraki Hamlesi Merak Konusu Olmaya Devam Ediyor

Putin ayrıca, yaz aylarında, özünde Ukraynalıların ve Rusların tek bir ulus olduğunu savunan 5.000 kelimelik bir tarihsel makale yayınlayarak savaş için bir gerekçe oluşturdu. Ona göre bağımsız Ukrayna, iki halkın “yapay bir bölümüydü” ve bu nedenle gerçek bir devlet değildi.

Kremlin sözcüsü Peskov, Putin ve hükümetinin “karar vermek için acele etmeyeceğini” söyledi. Şimdi İkinci Soğuk Savaş sıcak bir savaşa dönüşme tehdidinde bulunduğuna göre, dünya Putin’in bir sonraki hamlesinin küresel ilişkilerde daha kötü bir dönüşe işaret edip etmediğini görmek için beklemek zorunda.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

1 görüntüleme

留言


bottom of page