top of page

Seyahat Rehberi 1: Işıklar Şehri New York

Bir gezi rehberi : Adına şarkılar yazdıran şehir New York

Dünya’da bir çok metropol vardır. Bu metropoller turistler tarafından her zaman ilgi odağı olmuştur. Paris, Berlin, New York gibi şehirler her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır. Müzeler, parklar, saraylar ve daha bir çok ünlü yapı ve anıtlar bu metropollerin havasını anında değiştirmektedir. İşte bu metropollerden biri var ki adına şarkılar yazılmıştır. Gelin New York’u birlikte keşfedelim.

Tarihi

Öncelikle biraz tarihinden bahsedelim. Genellikle New York herkesin bildiği şehrin adı olarak tanınır. Ancak New York o ünlü şehrin bulunduğu eyaletin adıdır. O meşhur “Işıklar Şehri’nin” gerçek adı ise “New York City” yani New York Şehri’dir. İlk olarak bölgeye gelen Hollandalı kolonistler tarafından “New Amsterdam” adıyla kurulmuştur. Daha sonralarında ise Birleşik Krallık tarafından ele geçirilince adı New York olarak değiştirilmiştir.  Günümüze geldiğimizde ise dünyanın en büyük finans ve kültür merkezi olma konumundadır.

New York şehri, beş farklı bölgeye (county) ayrılmıştır. Brooklyn, Queens, Manhattan, Bronx ve Staten Island  olmak üzere beş bölgeye ayrılmıştır. Bunlardan Manhattan ise şehrin finans ve turizm merkezi olarak bilinmektedir. Gezilip, görülecek yerlerin ise neredeyse tamamı Manhattan adasında yer almaktadır. Şimdi gelin “Hiç Uyumayan Şehir” de nereleri gezmelisiniz onları tanıyalım.

New York’un Gezilecek Yerleri

Özgürlük Heykeli

New York denilince herkesin aklında canlanan ilk görüntü kesinlikle Özgürlük Heykeli’dir herhâlde. Liberty Adası’nda bulunan, kaidesi ile birlikte 93 metre olan bu heykel, Fransa tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nin 100.yılında hediye edilmiştir. Bronzdan yapılan heykel, zamanla paslanarak günümüzdeki yeşil tonu rengini almıştır. Heykelin sol elinde tutmuş olduğu hitabede Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi yazılı bulunmaktadır. Sağ elindeki meşalede ise gözlem yapılabilecek bir oda bulunmaktadır.

Özgürlük Heykeli’nin tacında bulunan 7 sivri uç, 7 kıtayı veya 7 denizi temsil etmektedir.

Heykel ziyaretçilere açıktır. Ziyaretçiler Manhattan Adası’nın farklı lokasyonlarından kalkan feribotlarla adaya ulaşabilirler.

Empire State Building

Empire State Building, New York

Dünya’daki en ikonik binalardan biri hiç şüphesiz Empire State Binası’dır. Şehrin merkezi olan Manhattan Adası’nın göbeğinde ve dünyanın en ünlü caddelerinden birinde bulunan 381 metre yüksekliğindeki bu bina, inşa edildiği tarihlerde dünyanın en yüksek binası olma özelliğini taşıyordu. Bugüne kadar neredeyse 120 milyon kişinin ziyaret ettiği bina, dünyanın en ünlü seyir teraslarından biridir. Ziyaretçiler, 86 ve 102.katlarda bulunan seyir teraslarına çıkarak muhteşem New York manzarasının keyfini çıkarabilirler; özellikleri de geceleri şehrin ışıkları üstünde harika bir deneyim elde edebilirler. Ayrıca ziyaretçiler, kendilerine özel sunulan paketleri de tercih ederek bu eşsiz deneyimi daha da güzelleştirebilirler.

Rockefeller Center

New York’taki bir diğer ünlü seyir terası ise Rockefeller Center’ın çatısında bulunan Top of the Rock diye bilinen seyir terasıdır. Empire State’e birkaç sokak uzaklıkta bulunan bina ziyaretçiler için eşsiz bir New York manzarası sunmaktadır. Özellikle Empire State’e bakan tarafında harika bir manzaraya sahiptir. Ziyaretçiler genellikle fotoğraflarında arkalarında Empire State manzarası ile aynı karede bulunmak için bu terası tercih etmektedir. Seyir terasının dışında yılbaşına yakın zamanlarında kurulan büyük yılbaşı ağacı ve buz pisti ile de ünlü bir binadır.

Brooklyn Bridge

Dünyada çok sayıda ünlü köprüler bulunmaktadır. Bunlardan biri de ilginç bir inşa hikayesine sahip olan, Manhattan Adası’nı Brooklyn’e bağlayan Brooklyn Köprüsü’dür. Yapıldığı tarihte dünyanın en geniş asma köprüsüydü ve tam bir mühendislik harikasıydı. Bu harika köprü yapıldıktan sonra dünyanın 8.harikası olarak kabul görmüştür.  Üzerinde bulunan yaya yolunda yürümek eşsiz bir keyfe sahiptir. Turistik amaçla köprüyü ziyaret edenler genellikle Brooklyn tarafından Manhattan’a geçmektedirler. Bagelleriyle ünlü olan Brooklyn’den leziz bir bagel alıp bir yandan onu yerken bir yandan da köprünün tadını çıkarmanız kesinlikle tavsiye edilmektedir. Köprüden geçerken bol bol fotoğraf çekmeyi ve de köprünün hikayesini üzerinde bulunan yazıttan okumayı unutmayın.

Times Square

Sırada dünyanın en önemli meydanlarından biri, Times Meydanı var. Festivalleri, konserleri, sokak sanatçıları ve daha birçok eğlence unsuru ile kesinlikle dünyanın en büyük eğlence merkezlerinden biridir. Yıllık 130 milyondan fazla ziyaretçisiyle dünyanın en çok ziyaret edilen meydanıdır. Ünlü alışveriş mağazalarını da barındıran meydan, ziyaretçilerine eğlenme ve aynı zamanda da alışveriş imkanı tanımaktadır. Disney, Hard Rock Cafe, MTV ve Paramount Tiyatrosu gibi çokça ikonik sembole sahip olan Times Meydanı, ziyaretçilerin unutulmaz fotoğraflar çekmesine olanak tanımaktadır.

Central Park

New York’un diğer bir sembolü ise dünyada peyzaj çalışmasının yapıldığı ilk yer olan, Manhattan’da bulunan Central Park’tır. Turistler için oldukça ilgi çekici parktır. Öyle ki yıllık ortalama 42 milyon ziyaretçi kabul etmektedir. İçinde bulunan göller, heykeller, botanik bahçesi ve hayvanat bahçesi gibi yerler ile bir parktan çok daha fazlasıdır. Ünlü sanatçıların düzenlediği konserler veya diğer etkinliklerle dünyanın en popüler parklarından biridir. Şehrin içinde bulunan bu park, yüksek gökdelenlerin arasında ziyaretçilerine eşsiz bir doğa keyfi sunmaktadır. Park içinde yürürken parkın eşsiz doğasından etkilenmemek mümkün değildir. Hayran kalınası doğası ve yapıları ile kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Bryant Park

New York’ta bulunan bir diğer önemli park ise tarihi New York Halk Kütüphanesi’nin yanında bulunan Bryant Park’tır. Kış aylarında  parka kurulan buz pisti ile ziyaretçilerinin ilgi odağı konumundadır. Yaz aylarında ise yapılan festivaller, kurulan spor alanları, şirin kafeleri ile şehrin ortasında kahvenizi yudumlayıp kitabınızın keyfini çıkarırken şehrin keşmekeşinden biraz da olsa uzaklaşabileceğiniz harika bir parktır. Ziyaretçiler parkın keyfini çıkarırken çocuklar da parkta bulunan atlı karınca ve diğer aktivitelerle eğlenebilirler. Ayrıca düzenlenen toplu etkinliklere de katılabilir böylelikle farklı deneyimler elde edebilirsiniz.

The MET

Dünyanın en önemli sanat  müzelerinden biri olan Metropolitan Sanat Müzesi ya da bilinen adıyla “The Met” şehrin kalbi Central Park’ın yanı başında bulunmaktadır. İçerisinde antik ve modern tarihten yüz binlerce eser barındırmaktadır. Amerika kıtasından Asya’ya kadar uzanan geniş bir coğrafyadan eserler barındırmaktadır. Bu eserler çok çeşitli kategorilerden oluşmaktadır. Antik Roma ve Yunan heykelleri, Antik Mısır yapıtları, İslami Sanat Eserleri, Türk tarihinden eserler, birçok devlete ait savaş kıyafetleri gibi daha birçok eseri bünyesinde barındırmaktadır. Müzenin tamamını gezmek için 1 gün kesinlikle yeterli değildir. Bu muazzam müze New York’ta kesinlikle gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi

Sırada dünyanın en ünlü müzelerinden biri, filmlere set olan Amerikan Doğa Tarihi Müzesi var. Müze, Central Park’ın diğer yanında bulunmaktadır. Yaklaşık 35 milyon adetlik koleksiyona sahiptir. Bu koleksiyon bitki, hayvan ve bunların fosilleri, göktaşları, insan kalıntılar ve eserlerini barındırmaktadır. Müzede her bölüm içeriklerine göre salonlara ayrılmıştır. Buna ek olarak oldukça geniş olan uzay koleksiyonları da bulunmaktadır. Bazı zamanlar müzede yapılan özel etkinlikler de ilgi çekici olmaktadır. Bu kadar geniş koleksiyona sahip müzenin bir günde tamamen gezilmesi mümkün değildir. Müzeyi gezerken büyülenmemek elde değildir. Özellikle de dinozor fosillerinin ve deniz canlıların sergilendiği salonları gezerken karşılaşacağınız devasa canlılar tüylerinizi ürpertecektir.

Broadway

New York’ta gezilecek yerler asla bitmez. Hiç bilmediğiniz bir sokağa girdiğinizde karşınızda adını bile bilmediğiniz muazzam bir bina, müze, park veya kilise çıkabilir. New York bu konuda sürprizlerle doludur. Ama genel olarak herkesin bildiği birkaç yer daha vardır. Bunlardan biri ise ünlü Broadway caddesidir. Bu caddede ilerlerken en ünlü tiyatroları, sinemaları veya müzikalleri görebilir bunlarda bir kaçını da izleyebilirsiniz. Aynı zamanda cadde üzerinde bulunan tarihi binaları gördükçe kendiniz 30’lu yılların New York’unda hissedebilirsiniz. Şehri kurulumundan bu yana ne kadar güzel koruduklarına da şahit olabilirsiniz.

Chinatown, New York City


New York Sokakları

New York gibi şehirleri kesinlikle arabayla veya diğer araçlarla gezmemelisiniz. Eğer yürüyerek gezmeyi seven biriyseniz benim naçizane tavsiyem yürüyebildiğiniz kadar yürüyün veya bisiklet kiralayın. Çünkü New York’u gezmek aslında bir yerden bir yere gitmek değil, şehrin ruhunu hissetmektir. Bunu da en iyi şekilde yapabilmek için o şehirde kaybolmanız gerekir. Şehirde kaybolurken ünlü SoHo’dan geçebilirsiniz. Burada butik mağazalardan alışveriş yapabilir ya da samimi kahve dükkanlarında dinlenip kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Daha sonrasında SoHo’dan çıkıp Çin Mahallesi’nde (Chinatown) kaybolabilirsiniz. Özellikle de Çin Mahallesi’nde gezerken karşılaşacağınız ilginç dükkanlara uğrayıp hediyeler alabilir, Çin yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Çin’e gitmeden Çin kültürünü yaşayabileceğiniz bir yerdir. Sonrasında Little Italy mahallesinden geçebilir ve burada da İtalyan kültürüne şahit olabilirsiniz.

New York’da neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla şey öğrenmek için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

Little Italy, New York City


İşte New York’un güzelliği de buradadır. Şehirde yürürken bir çok kültürü gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca bu kadar kalabalık olmasına karşın düzeninden ödün vermemesine tanıklık edebilirsiniz. Örneğin en ünlü caddelerden biri olan 5.Cadde’de kuzeyden güneye yürürken sırasıyla göreceğiniz lüks mağazalar daha sonrasında farklı kültürler New York’u ziyaret edenleri büyülemektedir. Böylelikle adına yazılan, içimizi titreten şarkıların boşuna olmadığını anlarsınız.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

10 görüntüleme

Comments


bottom of page