top of page

Strahan, Blue Origin ile Uzaya Gidiyor

Uçuş, Blue Origin’in Alan Shepard’ın adını taşıyan New Shepard roketi ve kapsülündeki altı koltuğun tamamını ilk kez dolduracak. Şirketin önceki iki uçuşunda, Bezos’un kendisini uzaya gönderen Temmuz uçuşu da dahil olmak üzere, koltukların sadece dördü alınmıştı. “Günaydın Amerika” sunucusu, ünlü astronot Alan Shepard’ın kızı Michael Strahan ve dört ödeme yapan müşteri, Blue Origin uçuşuyla uzaya 10 dakikalık uçuşlarının ardından Dünya’ya geri döndü.

Blue Origin ile Uzay Yolcusu

Bu uçuş, aktör William Shatner’ın Ekim ayındaki uçuşu ve Bezos’un Temmuz ayındaki kendi seyahatinin ardından Blue Origin için üçüncü mürettebat göreviydi.

Mürettebat, Blue Origin’in New Shepard adlı yörünge altı uzay turizm roketlerinden biriyle, şirket Bezos’un  Teksas kırsal kenti Van Horn yakınlarındaki fırlatma tesislerinden TSİ 18:01’de havalandı.

Babası Alan Shepard 1961’de bir yörünge altı uçuşa çıkan ve daha sonra ayda yürüyen Strahan, Laura Shepard Churchley, yatırımcılar Dylan Taylor, Evan Dick ve Lane Bess’in yanı sıra Bess’in yetişkin çocuğu Cameron Bess ile birlikte bindi.

Blue Origin ekibi

Blue Origin, Strahan ve Shepard Churchley’in “onursal konuk” olarak uçtu. Bu nedenle biletlerinin parasını ödemediklerini söyledi.

Mürettebat, kapsülleri inişlerini yavaşlatmak ve Teksas fırlatma alanlarının yakınında geri inmek için paraşütler açmadan önce uçuş yollarının tepesinde yaklaşık üç dakikalık ağırlıksızlık yaşayacaklar.

Ayrıca, New Shepard roket gemisi yörüngeye çıkamayacak. Bununla birlikte, yaygın olarak dış uzayın kenarı olarak kabul edilen Dünya’nın 62 mil yukarısına gidecek.

Blue Origin Hedefi Uzayı Kolonize Etmek 

Uzaydaki milyarderler hakkında çok fazla tepki var. Dünyanın en zengin adamlarından biri olan Bezos, Blue Origin’i neredeyse tamamen kendi cebinden finanse etti. Ve ticari uzay endüstrisindeki işlerin aksama şekli, aşırı zenginlerin uzayı kendi kişisel kaçış kapıları olarak görmesinden endişe duyuyor.

Blue Origin Jeff Bezos

Yine de, Blue Origin ve diğer milyarder destekli uzay şirketleri, yalnızca devlet tarafından eğitilmiş astronotların değil, sıradan insanların uzay uçuşunun heyecanını deneyimleyeceği bir yol. Bu uzay “demokratikleşmesine” giden yolu açan teknolojileriyle ilgili birçok konuşma yaptı. Bu erken yörünge altı uzay turizmi uçuşları, insanların büyük çoğunluğu için aşırı derecede pahalı. Ve bunun yakın zamanda değişmesi beklenmiyor.

Ancak Blue Origin, uzun vadeli vizyonunu uzayda kolonileştirme ve yardımseverlik olarak tanımlıyor.

Amacı Dünya’ya Fayda Sağlamak

Blue Origin, Jeff Bezos tarafından, milyonlarca insanın Dünya’ya fayda sağlamak için uzayda yaşadığı ve çalıştığı bir geleceği sağlama vizyonuyla kuruldu. Blue Origin, Dünya’yı korumak için insanlığın genişlemesi, keşfetmesi, yeni enerji- malzeme kaynakları bulması gerekli olduğu söyleniyor. Dünya’yı strese sokan endüstrileri uzaya taşıması gerektiğine inanıyor. Blue Origin bugün güvenli, düşük maliyetli ve tüm sivil, ticari ve savunma müşterilerinin ihtiyaçlarına hizmet eden kısmen- tamamen yeniden kullanılabilir fırlatma araçları geliştirerek bunun üzerinde çalışıyor. Fakat henüz çok erken tabii…

New Shepard roketi ve kapsül sistemi suborbitaldir, yani uzayda birkaç dakikadan fazla kalmaya yetecek kadar enerji toplamaz. Ancak şirket, bu amaç için New Glenn adlı çok daha büyük bir roket. NASA görevlerini desteklemek için kullanılacağını umduğu bir aya iniş üzerinde çalışıyor.

Bezos ayrıca geçmişte, gelecekteki uzay sakinleri için olası bir yaşam alanı olarak, yolcular için Dünya benzeri yerçekimini taklit edebilen dönen uzay istasyonları konsepti olan O’Neill kolonilerinden bahsetmişti.

uzay kolonisi

Uzay istasyonlarının sahibi kim olacak? Ve yolcular çalışan mı yoksa turist mi olacak?  Gerektiğinde insanlığı kurtarmak için uzay yolculuğu, yalnızca ödemeyi yapabilecek gücü olanlar için mi açık olacak? Bilmiyoruz. Pek çok cevaplanmamış soru ve hararetli tartışmalar var.

 Blue Origin ile Üçüncü Uzay Turizmi Lansmanı

Michael Strahan ve diğerlerini uzayın zirvesine göndermek için yapılan bugünkü uçuş, Blue Origin‘in birçok uzay turizmi lansmanı olmasını umduklarının üçüncüsü olacak. Böylece varlıklı müşterileri uzayın sınırına taşıyacak.

Blue Origin’in, uyduları yörüngeye fırlatmak için yeterince güçlü. 300 fit yüksekliğinde bir roket ve bir ay iniş aracı geliştirmeyi içeren diğer daha iddialı uzay projelerini finanse etmeye yardımcı olan bir iş kolu olabilir.

Ancak haberler, Blue Origin büyük bir aksilikle boğuştuğunda söylüyor. Şirket, yarım yüzyılda ilk kez insanları aya gönderecek olan iniş aracını inşa etmek için çok rağbet gören bir NASA sözleşmesi için devredildi. Blue Origin, baş rakibi Elon Musk’ın SpaceX’ine yenildi. Bu kararla savaştı, hatta savaşı federal mahkemeye taşıyordu. Ancak geri çevrildi ve aya inişini bir yıl, 2025’e ertelemenin bazı suçlarıyla sabitlendi.

Şirket İddiaları Reddetti

Blue Origin ayrıca, şirketin zehirli bir işyeri ortamı oluşturduğunu ve ticari fırlatma lisanslarını veren Federal Havacılık İdaresi’nin gözden geçirdiğini söylediği güvenlik sorunlarıyla dolu olduğunu iddia etti. Patlayıcı bir kamu makalesinden hala geri tepme ile ilgili suçlarla karşı karşıya. Blue Origin, dosyadaki iddiaları kararlı bir şekilde reddetti. Defalarca güvenliğin en büyük önceliği olduğunu vurguladı.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

0 görüntüleme

Comentarios


bottom of page