top of page

Toyota, General Motors’u Geride Bıraktı

General Motors (GM), yaklaşık yüzyıldır Amerika’nın en büyük otomobil üreticisiydi. Fakat şu günlerde Toyota tarafından tahttan indirilmek üzere.

Toyota, General Motors’un neredeyse bir asırdır elinde tuttuğu en büyük otomobil üreticisi unvanını elinden alarak ilk kez ABD otomobil satışlarında lider olmak üzere. Bu durum ABD’li otomobil üreticilerinin kendi ülke pazarlarındaki hakimiyetlerini kaybettiklerinin bir başka işareti.

Tesla Bile ABD Araba Satışlarını Yukarıya Taşıyamadı

Tesla Bile ABD Araba Satışlarını Yukarıya Taşıyamadı

2005 gibi yakın bir tarihte Toyota, ABD satışlarında GM, Ford ve o zamanlar DaimlerChrysler olarak bilinen şirket ile ABD satışlarının toplam %57’si ile 4. sıradaydı. Fakat 2021’de Chrysler’in sahibi olan Avrupalı otomobil üreticisi GM, Ford ve Stellantis, yılın ilk dokuz ayında ABD pazarının yalnızca %38’ine sahipti. Tesla’yı bu yüzdeliğe eklemek bile ABD’li otomobil üreticilerini satışların sadece %40’ından biraz fazlasına ulaştırıyor.

Toyota ve GM Satışlarında Düşüş Beklentisi

Hem Toyota hem de GM, 4 Ocak Salı günü yıl sonu satışlarını bildirecek. İlk dokuz ay boyunca GM’nin satışları Toyota’nın (TM) satışını geride bıraktı.  Dördüncü çeyrek sonuçlarının da GM’nin Toyota’nın gerisinde olması bekleniyor. Her iki şirketin de son çeyrekte satışlarda öngörülenden fazla düşüş açıklaması yapması tahmin ediliyor.

GM ikinci çeyrek satışlarında Toyota’nın biraz gerisinde kaldı, üçüncü çeyrekte ise çok fazla gerisinde kaldı. Toyota’nın Cox Automotive tarafından dördüncü çeyrekte satışlarında %31’lik bir düşüş bildireceği tahmin ediliyor. Fakat GM satışlarının %46 düşmesi bekleniyor ve bu durum Toyota’nın liderliğini korumasını sağlayacak.

Toyota ve GM Satışlarında Düşüş Beklentisi

Uzmanlara göre Toyota’nın gelecek yıllarda ABD satış liderliğini sürdürüp sürdüremeyeceği belirsiz.

GM Liderlik Savaşına Geri Dönüyor

Edmunds endüstri işlerinden sorumlu yönetici Jessica Caldwell, “Toyota’nın bu liderliği sürdürmesini beklemiyorum” dedi ve ekledi “GM bunca yıldır olağanüstü bir şey yapmıyor. Sadece satabilecekleri daha çok bağlantıları ve daha çok markaları var.”

GM, yakında liderlik yarışına geri dönmeyi beklediğini iddia etti.

Çip Krizi

GM Şirketi, “Yarı iletken kıtlığı (çip kıtlığı), diğer şeylerin yanı sıra 2021’de benzeri görülmemiş bir dizi koşul yarattı” dedi. “Buna rağmen GM, tam boyutlu pikaplar ve SUV’lerde liderliğini devam ettirdi. Ve 2022, kademeli olarak gelişen bir tedarik zinciriyle başlıyor. Bu, 2022’de EV’ler ve yeniden tasarlanmış pikaplar dahil olmak üzere birkaç yeni araç piyasaya sürdüğümüzde büyümeye yol açmalı.” diye ekledi.

Çip Krizi

Bilgisayar çiplerinin kıtlığı, her iki otomobil üreticisinin de birçok fabrikada üretimi yavaşlatmasına veya geçici olarak durdurmasına neden oldu. Çiplerin kıtlığı, bayiler için envanteri kesti ve araba fiyatlarını rekor seviyelere çıkardı.

2022’de Çip Krizi Devam Ediyor

2022’de devam eden zorlayıcı çip arzı hem otomobil üreticilerini hem de endüstrinin geri kalanının çoğunu, talebi karşılamak için gerekenden daha az araç üretmeye zorlayabilir.

Cox Automotive’in kıdemli analisti Michelle Krebs, “Çipler bu yıl için hala joker karakter” dedi.

Cox Automotive, dördüncü çeyrekte ABD’de yeni otomobil satışlarında bir yıl öncesine kıyasla %24’lük bir düşüş tahmin ediyor.

 Toyota ve Volkswagen Arasında Kıyasıya Rekabet

Toyota, 2007’de otomobil satışlarında küresel liderliği GM’den aldı. Birkaç yıl boyunca ikisi, Toyota’nın en son 2012’de GM’yi geçmesiyle birlikte küresel satış liderliğinde bir ileri bir geri gitti. Şu anda ise küresel satış yarışı Toyota ve Volkswagen arasında.

 Toyota ve Volkswagen Arasında Kıyasıya Rekabet

Ancak 1927’de Ford’dan en çok satış yapan unvanı almayı başaran GM, diğer zorlu dönemler boyunca ABD satış liderliğini korumayı başardı. Bunlar, Birleşik Otomobil İşçileri sendikasının üyelerinin GM’yi yaklaşık altı haftalık bir grevle kapattığı 2019 ve GM’nin iflas başvurusunda bulunmak zorunda kaldığı 2009 yılını içeriyor.

GM ve Toyota Arasında Otonom Araç Rekabeti

Caldwell, GM için görünümün mevcut sıkıntılarından daha parlak göründüğünü söyledi. Tamamen elektrikli bir geleceğe büyük bahis oynuyor ve Toyota kendi EV planlarını yakalamaya çalışıyor. “Gelecek EV’ler ve otonom araçlar ise, GM kendisini oldukça iyi ayarlıyor” dedi.

GM ve Toyota Arasında Otonom Araç Rekabeti

Toyota’nın Ana Amacı Güvenilir ve Kaliteli Bir Marka Olmak

Amerika Birleşik Devletleri’nde sattığı otomobil ve kamyonların %70’ini beş ABD fabrikasında üreten Toyota, “sadık müşterilerimize güvenliklerini ve inançlarını Toyota ve Lexus araçlarına verdikleri için minnettarız” şeklinde bir açıklama yaptı. Satış sıralamasının hiçbir zaman bir odak noktası veya öncelik olmadığını söyledi.

Toyota, “Şirketin odak noktası her zaman güvenlik ve kalite açısından müşterilerin zihninde en iyi marka olmak olmuştur ve olmaya da devam edecektir” dedi.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

1 görüntüleme

Comments


bottom of page