top of page

Trump Kitabından Milyonlar Kazanıyor

Eski başkanların çoğu bir anı kitabı için anlaşma imzaladıklarında büyük tantana meydana gelmezdi. Trump’ın kitap haberi, Trump başkanlığını detaylandıran resimlerle dolu ve bu kitap imzalanırsa 75 ila 230 dolar civarında perakende satışı yapılacak. Kitap medyada neredeyse hiç bir yankı uyandırmadı. Ancak CNN’in Trump için milyonlarca dolarlık bir avans içerdiği kuvvetlendirici anlaşması eski Başkan’ın ceplerini hızlı ve önemli ölçüde doldurdu.

Trump Kitabından Milyonlar Kazanıyor

“Birlikte Yolculuğumuz” Kitabının Popülaritesi 20 Milyon Dolarlık Hasılata Neden Oldu

“Birlikte Yolculuğumuz” adlı kitabın satışları kasım ayının sonunda satışa sunulmasından bu yana iki aydan kısa bir sürede 20 milyon dolar hasılat elde etti. Kitabın popülaritesinin bir kısmı, tamamı kendi yazdığı ve çoğu siyasi düşmanlarına içeren başlıklarından oluşmakta.

Geçen sonbaharda bu kitabı yayınlamak için Winning Team Publishing’i kuran, uzun süredir Cumhuriyetçi bir ajan olan Sergio Gor, “200.000 kopyalık bir ilk baskıyı gerçekleştirdik” dedi. Gor’un şirketteki ortağı ise Trump’ın en büyük oğlu Donald Trump Jr’dır.

Winning Team Publishing Müşterilere Kitap Yetiştiremiyor

Amazon, Barnes & Noble ve Winning Team Publishing tarafından işletilen 45books.com aracılığıyla iki günden kısa bir süre içinde satıldı. Kitabın imzalı kopyaları binlerce satıyordu. İmzasız kopyalar da hızla satılıyordu.

Winning Team Publishing Müşterilere Kitap Yetiştiremiyor

Gor, kitaplarının tükendiğini ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üç yerde basılmak üzere 300.000 kopya daha talep ettiklerini açıkladı. Gor, “Müşterilere hala yetişemiyoruz” dedi. Baskıların üzerinde çalışılıyor. Ancak “Birlikte Yolculuğumuz”u sipariş edenlerin artık kopyaların Şubat ayı sonuna veya Mart ayı başına kadar gelmeyeceğini söyledi. Amazon’da “tahsil edilebilir” olarak satılan imzalı bir kopya 1.749 ABD Doları olarak listelenmiştir. Açık artırma web sitesi eBay’deki diğer imzalı kopyalar 950 ile 1.300 dolar arasında değişiyor.

Kitap, Trump Üslubunu Tam Olarak Yansıtıyor

Trump görev sırasında sivri dili ile tanınmaktaydı, kitabında da tam olarak bu sivri dilini yansıttı. Trump’ın kendisinin göreve getirdiği eski Milli güvenlik başkanı olan John Bolton için ‘Taş kafalı, budala adam,’ Temsilciler Meclisi Başkanı olan Nancy Pelosi için ise ‘deli’ ifadesini kullandı. Son olarak ise kitabında Cumhuriyetçi Senatör olan John McCain’den “McCain eşi için iş istedi. Onun yüzüne güldüm fakat ondan hiç hoşlanmadım” diye bahsediyor

Kitap, Trump Üslubunu Tam Olarak Yansıtıyor

Bazı fotoğraflar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ve eski Savunma Bakanı Mark Esper gibi, Trump’ın kendi atadığı kabine üyelerine ait fotoğraflar içeriyor.

Müzayedede kırk yılı aşkın bir süredir yüzlerce başkanlık koleksiyonunun alım satımıyla uğraşan University Archives’ın kurucusu John Reznikoff, “Başkaları için ağır eleştirileri olan bir başkanlık kitabı hiç görmedim” dedi. Geçen sonbaharın sonlarında, kitabın koleksiyoncular arasında popülerliğini öğrendikten sonra, Reznikoff, diğer tüm başkanlık anıları veya kitaplarında olduğu gibi, “Birlikte Yolculuğumuz” un birkaç kopyasını satın aldığını belirtti.

İmzalı Kitaplar Zamanla Daha Fazla Değer Kazanacak

Bir başkanlık kitabının yüzlerce ve binlerce dolar arasında değişebilmesinin nedeni kendi el yazması olmasından kaynaklanmaktadır.

Reznikoff, kitapların, özellikle de imzalı olanların, şüphesiz zamanla katlanarak değer kazanacağını belirtti. Eski Başkan Barack Obama’nın imzalı kopyaları müzayede sitelerinde yaklaşık 600 dolara satılan 2020 başkanlık hatırası “Vaat Edilen Topraklar”a dikkat çekti. Reznikoff, “100 doların altındaki herhangi bir şeyde bir başkanlık imzası bulmak zor” dedi.

Reznikoff, Trump’ın imzasının kazançlılığı hakkında “Para basmaya en yakın bulabildiğim şey bu” dedi.

20’den fazla yazan eski Başkan Jimmy Carter’ın kitaplarının her yerde bulunmasına atıfta bulunan Reznikoff, “Bazen imzalı bir kitabın değeri, eğer bu imzayı bulmak kolaysa değersizleşebilir” dedi.

Trump, Yeni Bir Kitap Çıkarma Fikrine Sahip

Gor, kitaptaki fotoğrafların cumhurbaşkanlığı döneminde çekilmiş birkaç yüz bin fotoğraftan seçildiğini söyledi. Görüntülerin yaklaşık %90’ı, Trump’ın görev süresini belgelemek için hükümet adına çekildiği için arşivlenen ve kamu malı olarak kabul edilen resmi Beyaz Saray fotoğrafçıları tarafından çekildi. Trump’ın baş resmi Beyaz Saray fotoğrafçısı Shealah Craighead tarafından çekildi hatta kitaptaki resimlerin çoğunu o çekti.

Trump, Yeni Bir Kitap Çıkarma Fikrine Sahip

Obama’nın eski baş resmi fotoğrafçısı Pete Souza’nın siyasi olarak bağlantılı birkaç yazarla çalışan bu kişi, “Bugünlerde Trump ile ilgili kitaplara yönelik ilgi oldukça düşük” dedi. Fakat bu düşüncenin aksine Trump çıkarmış olduğu kitaptaki başarıdan dolayı yeni bir kitap çıkarma fikri üzerinde düşünmekte.

Trump’ın şu anda on binlerce “Birlikte Yolculuğumuz” kopyasına imzasını eklemesini engelleyen tek şey, ironik bir şekilde, tedarik zinciri sorunudur. Yeterli kağıt bulunmamakta.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

1 görüntüleme

Comentarios


bottom of page