top of page

Trump Yönetimi’nin Covid-19 Bakışı

Denetim Komitesi, Trump yönetim yetkililerinin ABD’deki Covid-19 ‘zayıflatma’ çabalarını detaylandıran bir rapor yayınladı.

Demokratlar liderliğindeki House Select alt komitesi cuma günü yayınlanan bir raporda, Trump yönetim yetkililerinin “ulusun koronavirüs tepkisini siyasi amaçlarla baltalamak için kasıtlı çabalar” gösterdiğini söyledi.

Eski Trump yetkilileriyle röportaj yapmak için aylarca çalışan komite, Trump yönetim ekibinin topluluk önünde konuşmasını engelledi. Ayrıca test kılavuzunu ciddiye almayarak ve diğer halk sağlığı kılavuzlarına (Covid-19 rehberi) müdahale etmeye çalıştı


Sağlık Kılavuzunun Yeni Örnekleri

Raporun birçok parçası yayınladıkları belgelerin ve röportajların bir özetiydi. Rapor ayrıca, yetkililerin değişikliklerin olası zararlı etkileri konusundaki endişelerine rağmen sağlık rehberliğinin uyarlandığı yeni örnekleri de özetledi.

Bir örnekte, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinde (CDC) bulaşıcı hastalıklardan sorumlu müdür yardımcısı Dr. Jay Butler; komiteye, inanç toplulukları için Mayıs 2020’de güncellemeye yönlendirildiği rehberlik konusunda üzgün ve endişeli olduğunu söyledi. Maskeleme ve diğer kilise uygulamalarıyla potansiyel olarak hayatları riske atabileceğinden korktuğunu dile getirdi. Değişiklik hakkında bir e-postada, “bu pazar sabahı, hastalanacak ve belki de yapmak zorunda kaldığımız şey yüzünden ölebilecek insanlar olacağından çok rahatsız olduğunu” yazdı.

Covid-19 Sürü Bağışıklığı Krizi

Butler, komiteye sözleri sorulduğunda, “Belgede değişiklik yapmayı bile kabul edip etmemem gerekliliği konusunda çok fazla araştırma yapıyordum” dedi. Ve ekledi “Açıkçası, bu bir direktifti, ancak yapılanın iyi bir halk sağlığı uygulaması olmadığını hissettiğim için bu gerçek bir mücadeleydi.” Ayrıca komiteye, Amerikalıların sağlığını olumsuz yönde etkilediği herhangi bir örneğin farkında olmadığını dile getirdi. Ancak “bu endişenin bir süre onu rahatsız edeceğini” söyledi.

Birx, komite tarafından yayınlanan bir e-postada “Sürü bağışıklığına inanan bu insanlarla bu durumun bir parçası olamam” dedi. Bu yaklaşımın, önceki bir enfeksiyonun bağışıklığı garanti etmediğini belirtti . Böyle bir yaklaşımın kesinlikle daha fazla hastaneye yatış ve ölüme yol açacağını söyleyen halk sağlığı uzmanları tarafından geniş çapta eleştirildi.

Trump’ı Sinirlendiren Toplantı

Raporda ayrıca, bir kısa toplantıda eski Başkan Donald Trump’ı nasıl bu kadar kızdırdığı ve CDC yetkililerinin Trump yönetimi tarafından üç aydan fazla bir süre boyunca halka açık kısa toplantı vermelerinin engellendiği ortaya çıktı.

Trump Covid-19

Bir yetkili, o zamanki CDC Ulusal Bağışıklama ve Solunum Hastalıkları Merkezi Direktörü Dr. Nancy Messonnier, komiteye Trump’ın 25 Şubat 2020’de Covid-19 tehlikesi hakkında uyaran bir kısa toplantı verdikten sonra “sinirlendiğini” söyledi.

Covid-19 Hakkında Son Söz Beyaz Sarayın

Başka bir yetkili komiteye, CDC’nin bez yüz maskeleri takma tavsiyesi hakkında kısa toplantı düzenlemek ve halkı Covid-19’dan pediatrik vakalar- ölümler hakkında bilgilendirmek istediğini dile getirdi. Ancak Trump yönetiminin talebi engellediğini söyledi. Komite, raporunda CDC’nin eski Başkan Yardımcısı Dr. Anne Schuchat’ın CDC’deki birçoğumuz Covid-19 hakkında konuşamayacaklarını hissetti çünkü raporun da özetlediği gibi, Beyaz Saray kararlarının siyaset tarafından alındığını söyledi.

Pandemi Döneminde Siyasi Müdahale Modeli

Rapordaki zayıflamış rehberliğin bir başka örneği, komiteye Stanford Üniversitesi Hoover Enstitüsü‘nün kıdemli bir üyesi olan Dr. Scott Atlas’ın, maruz kalmış olsalar bile çoğu asemptomatik kişiyi test etmelerine karşı tavsiyelerde bulunmak için test kılavuzunu değiştirmeye dahil olduğunu doğrulayan Birx’ten geliyor.

Komite, Birx’in röportajında, asemptomatik kişiler için test rehberliğinde yapılan değişikliklerin “özellikle yürütülen test miktarını azaltmak için yapıldığını” belirttiğini yazdı.

Komite özetinde, “Trump İdaresi yetkilileri, pandemi müdahalesine şaşırtıcı bir siyasi müdahale modeline girdi. Yaklaşan krizle ilgili erken uyarıları dikkate almadı” dedi. Ve sözlerine şu cümleleri ekledi: “Bu kararlar sayısız Amerikan hayatını riske attı. Ulusun halk sağlığı kurumlarını riske attı ve Amerikan tarihinin en kötü liderlik başarısızlıklarından birine katkıda bulundu.”

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

0 görüntüleme

Comentarios


bottom of page