top of page

Utah Eyaleti ve Güzel Manzaraları

Utah, doğal manzaraya sahip muhteşem yerleri ile keşfedilmek için favori bir seyahat noktasıdır. Utah’daki önemli turistik yerlerin birçoğu, ziyaretçilere eşsiz manzaralar görme şansı veren ulusal ve eyalet parklarına sahiptir.

Farklı macera arayan kişiler için çok fazla seçenek olmasına karşın, daha az maceracı olanlar veya rahat bir seyahati tercih edenler için de pek çok aktivite bulunmaktadır.

Arı kovanı eyaletine yapılacak seyahatte mutlaka görülmesi gereken Utah seyahat bölgeleri işte şunlardır:

Arı Kovanları

Utah’a “arı kovanı eyaleti” lakabı takılmıştır. Bunun nedeni tahmin edildiği gibi bal arılarının fazla olma durumuna bağlı değildir.

Arı Kovanları

Yine de, arı kovanları Utah’da her yerde yer almaktadır.  Capitol binasında, Utah bayrağında, onlarca işletme ve hizmet adında arı kovanları bulunmaktadır. Örneğin, Arı Kovanı İlköğretim Okulu, Arı Kovanı Çay Odası, Arı Kovanı Kredi Birliği, Arı Kovanı Tapu Sigortası vb. gibi. Ayrıca adını arı kovanı olarak adlandırmayan sigorta şirketleri, scooter satıcıları, giyim mağazaları gibi yerlerde bir arı kovanının logosunu kullanmayı tercih etmektedirler.

Utah’da arı kovanı sıkı çalışma, azim ve çalışkanlığın sembolüdür. Bu nedenle işletmelerin isimlerinde veya logolarında arı kovanı kullanılmaktadır.

Utah Shakespeare Festivali

Shakespeare eserleri herkes tarafından fazlasıyla bilinen ve zevkle okunan eserlerdir. Utah Shakespeare tiyatro festivalinde Shakespeare hakkındaki düşüncelerin yenileme zamanı gelmiştir. Tüm eserler Shakespeare tarzı olarak oynanmamaktadır ve eserlerin bazıları müzikal rutinler, kılıç dövüşleri, dans, komedi ve diğer unsurları içermektedir. Festivalin her yıl yaz ve sonbahar aylarında sekiz gösterilik repertuarı bulunmaktadır. Yaz aylarında, ücretsiz bir eğlence için Utah Shakespeare Festivali’nde küçük rollere sahip aktörler tarafından düzenlenen oyuna katılmak fazlasıyla eğlenceli bir aktivite olacaktır.

Utah Shakespeare Festivali

Utah-Hassas Kemer

Hassas Kemer, Utah’ın en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Eyalete girildiğinde, “Utah’a Hoş Geldiniz” otoyol tabelasında Hassas Kemer’e yer verilmektedir. Hassas Kemer’in yer aldığı Arches Ulusal Parkı, Moab’ın kuzeyinde yer almaktadır.

Utah Hassas Kemer

Park, en çok Hassas Kemer ile tanınmaktadır. Bu kemer, bir kanyona düşmeden önce kaygan kayanın kenarında dengelenen tek kemerdir. Park alanından gidiş-dönüş 1 mil gibi kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan gözetleme noktasından bu kemer gözlemlenebilmektedir. Eğer daha yakından bakılmak istenir ise Hassas Kemer’e gidiş-dönüş yaklaşık 3 mil kadardır.

Utah-Ayna Gölü

Ayna Gölü, Utah’taki en güzel doğal yerler arasındadır. Büyük göl, güzel manzaralarla, ormanlık alanlarla ve dağlarla çevrilidir. Ayna Gölü, durgun suları sayesinde izleyicilere doğal manzaranın mükemmel bir yansımasını sunmaktadır.

Utah-Ayna Gölü

Göl, Uinta Dağları’nda yer almaktadır. Eğlence ve diğer açık hava etkinlikleri için popüler bir yerdir. Ayna Gölü’nde en sevilen açık hava etkinlikleri: Kamp yapmak, balık tutmak, piknik yapmak ve tekne gezintisidir.

Gölün yakınında, yansıyan gün doğumu ve gün batımını izlemek için mükemmel olan yaklaşık 100 kamp alanı bulunmaktadır. Ayrıca Ayna Gölü, çeşitli alabalık türleri için de bir yaşam merkezidir.

Büyük Tuz Gölü

Eyaletin kuzey kesiminde yer alan Büyük Tuz Gölü, Utah’taki en ünlü yerlerden biridir. Ortalama 1700 milkare büyüklüğündeki Büyük Tuz Gölü, batı yarım küredeki en büyük tuz gölü ve Mississippi’nin batısındaki en büyük doğal göldür. Bununla birlikte, gölün ortalama derinliği 4,9 m olduğu için su seviyeleri yağışa göre önemli ölçüde değişmektedir.

Büyük Tuz Gölü

Suyun yoğunluğunun yüksek olması nedeniyle gölde yüzmeyi oldukça zorlaştırmaktadır fakat burada hiç batmadan yüzülmesine de olanak sağlamaktadır.

Dinozor Ulusal Anıtı

Dinozor Ulusal Anıtı, dinozorların bir zamanlar bu bölgede yaşadığına ve fosillerin hala kayalarda olduğuna dair kanıtlar göstermektedir.

Dinozor Ulusal Anıtı

Bu cazibe merkezindeyken, neredeyse 1.500 dinozor fosili bulunan ve dünyaca ünlü bir yer olan Carnegie Taş Ocağı ziyaret edilmelidir.

Ayrıca bu parkta da diğer parklarda olduğu gibi rehberli tur imkanı bulunmaktadır.

Ölü At Noktası Eyalet Parkı

Ölü At Noktası Eyalet Parkı adının nereden geldiğine dair çok fazla efsaneler vardır fakat kesin olan bir şey varsa o da inanılmaz kanyon manzaraları için popüler bir yer olduğu gerçeğidir.

Moab yakınlarındaki bir eyalet parkıdır. En çok Colorado Nehri tarafından oyulmuş yüksek çöl ortamı ve manzarası ile bilinmektedir. Bölge, nehrin 2.000 fit üzerinde yükselen dikey kayalıklara sahiptir.

Ölü At Noktası Eyalet Parkı

Parkın içindeki jeolojik tarih çok etkileyicidir ve ziyaretçilere güzel, renkli Utah manzarası sunmaktadır. 1959’da kurulan Ölü At Noktası Eyalet Parkı, her yıl yarım milyondan fazla insanı bünyesine çekmektedir.

Parkın en büyük cazibe merkezlerinden biri, kaya oluşumlarının ve kanyonların panoramik manzarasıdır. Ziyaretçiler, en iyi görüş noktalarına ulaşmak için çevredeki yürüyüş parkurlarını kullanabilmektedirler. Burası gün batımını izlemek için fazlasıyla popüler bir bölgedir.

Katı Alkol Yasaları

Utah çok dindar bir devlettir ve Utah’taki insanların çoğunluğu Mormon, yani LDS’dir. LDS’nin alkol almasına, sigara içmesine, yasa dışı uyuşturucu kullanmasına veya kumar oynamasına izin verilmez. Utah, laik bir devlet olmasına rağmen, LDS’nin Utah’ta büyük bir etkisi bulunmaktadır.

Katı Alkol Yasaları

Utah, en katı alkol yasalarına sahip eyalet olarak bilinmektedir. Ayrıca bu katı kurallar tütün ve kumar içinde geçerlidir.

Hawaii ile birlikte Utah, her türlü kumarın kesinlikle yasak olduğu tek eyalettir. Ayrıca kapalı ve halka açık yerlerde tütün yasaktır.

İşte Bazı Alkol Yasakları Şunlardır;

  1. Utah’ta bira fıçıları yasaktır.

  2. Utah’a kişi kendi arabasına içki ile girememektedir.

Bunları Biliyor Muydunuz?

  1. Kırmızı/yeşil trafik ışıkları 1912’de ilk olarak Utah’ta kullanılmıştır.

  2. Sigara içen yetişkin oranı yalnızca %8,8 ile Utah, ABD’deki en düşük sigara içme yüzdesine sahiptir.

  3. Utah, yılda 300 gün güneş ile Amerika’nın en kurak ikinci eyaletidir.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

19 görüntüleme

コメント


bottom of page