top of page

Uzay Yolculuğu Hâlâ Çok Pahalı!

Milyarderler Richard Branson ve Jeff Bezos, uzay yolculuklarını sunmaya hazır. Ancak sadece diğer milyarderlerin veya belki de milyonerlerin başvurması mümkün olacak.

Yakın Zamanda Uzay Yolcuklarının Maliyeti Düşük Olmayacak

Daha önce birkaç turistin gittiği bir seyahate harcayacak altı rakamlı geliri olmayan uzay tutkunlarının bu seyahati gerçekleştirmesi için bir süre beklemesi gerekecek. Yalnızca dört haneli veya beş haneli rakamlara mal olan uzay uçuşları yakın zamanda mümkün görünmemekte.

Yakın Zamanda Uzay Yolcuklarının Maliyeti Düşük Olmayacak

Uzmanlar, uygun fiyatlı uzay uçuşlarının kitlelere ne zaman sunulacağına dair kesin bir tarih vermenin bugün imkânsız olduğunu düşünmekteler. Fakat çoğu uzman en iyi ihtimalle uzay yolculuğunun yaklaşık on yıl kadar uzakta olduğu konusunda hemfikir.

Uzay Seyahati Çok Az Kişi Tarafından Yapıldığından Maliyetler Oldukça Yüksek

Uzay yolculuklarında en büyük zorluklardan biri, maliyeti uygun hale getirmek için bir seferde birden fazla seyahat etmek isteyen kişiyi uzaya gönderilmek istenmesidir.

Uzay Seyahati Çok Az Kişi Tarafından Yapıldığından Maliyetler Oldukça Yüksek

Astralytical’ın sahibi Laura Forczyk, “İlk uçaklar çok az insan taşıyordu, günümüzde hâlâ sadece birkaç tane yolcu taşısalar uçak biletlerinin nasıl olacağını hayal edin.” dedi. Kısacası uzaya gitmenin bu kadar yüksek maliyetli olmasının en büyük nedeni çok az insanı seyahate çıkarmak için yüksek maliyet ödenmesidir.

Bezos Virgin Galactic Yolunda İlerliyor

Virgin Galactic’in 11 Temmuz’da Branson ile yaptığı duyurulan test uçuşunda iki pilota ek olarak sadece dört yolcu taşıdı. Uçuşlar için her biri 250.000 dolardan yaklaşık 600 bilet sattı.

Bezos Virgin Galactic Yolunda İlerliyor

Bezos, yakında Virgin Galactic’e benzer fiyatta bilet satmaya başlayacağı düşünülmekte.

Günümüz Teknolojisi Birden Fazla Kişiyi Uzaya Götürmek İçin Uygun Değil

Bank of America’nın havacılık analisti Ron Epstein, “Uzay uçuşlarının fiyatını 250.000 dolardan dört haneye indirmek istiyorsanız, çok daha fazla kuruluşa yaymanız gerekir” dedi.

Şu anda çok fazla insanı uzaya götürmek zaman alacak ve günümüzde mümkün olmayan her türlü teknolojik gelişme olması gerekecek.

Günümüz Teknolojisi Birden Fazla Kişiyi Uzaya Götürmek İçin Uygun Değil

Epstein, “Bu kadar çok insanı uzaya çıkarmak yapılması kolay olacak bir şey değil. Sanırım benim hayatımda olmasa da çocuklarımın hayatında olacak. Ama bundan beş yıl sonra değil.” dedi.

Dennis Tito Uzaya Seyahat İçin Milyonlarca Dolar Ödeyen İlk Turist

Ayrıca ilk uzay turisti, 2001 yılında kendisini Uluslararası Uzay İstasyonuna götürmesi için Rusya’ya 20 milyon dolar ödeyen ABD’li milyoner Dennis Tito’ydu. Şimdiye kadar uzayda uçmak için milyonlar ödeyen yedi yolcudan ilki.

Dennis Tito Uzaya Seyahat İçin Milyonlarca Dolar Ödeyen İlk Turist

Fiyat etiketi Branson’un şu anda sattığı 250.000 dolarlık biletten çok daha pahalı olmasına rağmen, Tito yörüngede sekiz gün kaldı. Virgin Galactic ve Blue Origin yolcuları uzayda sadece üç ila beş dakika ağırlıksız olacağından, dakika başına çok daha ucuzdu.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

3 görüntüleme

Comments


bottom of page