top of page

Virgin Galactic : Uzay Turizmi

Virgin Galactic, yolculara havadan fırlatılan bir rokette 90 dakikalık bir yolculuk sağlıyor. Bu yolculuğun bedeli olarak 450.000 dolarlık biletlerinin satışlarını yeniden açıyor.

Virgin Galactic: Uzay Turizmi

Virgin Galactic Minimum Seyahat Ücreti 200-250 Bin Dolar Aralığında

Şirket, yörünge altı uzaya seyahat için koltuk başına yaklaşık 200.000 ila 250.000 dolar arasında fiyatlandırdı. İlk bilet satış turundan şimdiden yaklaşık 600 rezervasyon aldı. Şirket biletlerin 16 Şubat’ta yeniden satışa çıkacağını duyurdu. Ayrıca uçuştan önce 150.000 $ depozito talep edileceğini de belirtti.

Virgin Galactic Minimum Seyahat Ücreti 200-250 Bin Dolar Aralığında

Virgin Galactic, 450 Bin Dolarlık Koltuk Biletinde 1000 Adet Satma Hedefi Koydu

Virgin Galactic’in CEO’su Michael Colglazier, şirketin satış sürecinden önce birkaç ay boyunca test ettiğini ve yeni 450.000 dolarlık koltuk fiyatı bulunan uçuşta yaklaşık 100 koltuk sattığını söyledi. Ticari faaliyetlere başlamadan önce toplam 1.000 koltuk bileti satma hedefi var.

Virgin Galactic, 450 Bin Dolarlık Koltuk Biletinde 1000 Adet Satma Hedefi Koydu

Teknik Sorunlardan Dolayı Uçuş Tarihleri Ertelendi

Geçen Temmuz ayında şirket kurucusu Sir Richard Branson’ı şirket tarafından uzayın kenarına fırlattıktan sonra ticari faaliyetlere başlamaya hazır görünüyordu. Fakat daha sonra New Yorker’dan bir raporda, Branson’un uçuşu sırasında kokpitte uyarı ışıklarının söndüğünü ve uzay uçağının 41 saniye boyunca belirlenmiş hava sahasının dışına çıktığını belirtti.

Şirket daha sonra alakasız teknoloji yükseltmelerini gerekçe göstererek ticari hizmetlerin başlamasını ertelediğini duyurdu. Bu Ekim’den önce ödeme yapan müşterilerin uçuş yapması beklenmiyor. Virgin Galactic şirketi 2019’da halka sunulduğunda, 2020’de ticari faaliyete başlama planları yapıyordu.

Bilet Satış Haberleriyle Hisse Senetleri %30 Değer Kazandı

Bu arada, Virgin Galactic’in yörünge altı uzay turizmi oyunundaki baş rakibi Jeff Bezos’un Blue Origin, ünlüler ve ödeme yapan müşteriler için üç başarılı mürettebatlı görev gerçekleştirdi.

Bilet satışı haberi Virgin Galactic’in hissesinin patlamasına neden oldu. İşlem saatlerinde %30’dan fazla kazanç sağladı. Virgin Galactic ayrıca roketle çalışan uzay uçağının mor taslağı olan bir logo değişikliğini de duyurdu.

Fakat ticari operasyonlara başlamak Virgin Galactic için hareketli bir hedef oldu. Şirket 2004 yılında kurulduğundan beri, geliştirme ve test programı sırasında çok sayıda gecikme ve sorunla karşı karşıya kaldı.

Virgin Galactic Hisse Değeri 10 Doların Altında

Şirketin hisseleri de Ocak ayında yarım milyar dolara kadar borcunu artırdığı haberiyle zarar gördü. Hisseleri, 2021’in başlarında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 62.80 $‘dan çok uzak bir noktada, hisse başına 10 dolar veya altında seyrediyor.

Virgin Galactic Hisse Değeri 10 Doların Altında

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

2 görüntüleme

Comments


bottom of page