top of page

Wag : Köpekler İçin Uber Uygulaması

Wag, eskiden tek bir yatırımcıdan 300 milyon dolar alan ve yalnızca stratejisini uygularken tökezleyen bir köpek gezdirme girişimi. Bir önceki yatırımdan çok daha yüksek olmayan bir anlaşmayla halka açılmaya hazırlanıyor.

wag

Köpekler İçin Uber Uygulaması

Wag yaptığı açıklamada, SPAC olarak bilinen kazanç şirketi ile 350 milyon dolarlık bir birleşme yoluyla halka açılmak için bir anlaşma imzaladığını söyledi. Birleşik şirketin adının Wag! Group Co. ve Nasdaq’ta “PET” hisse senedi altında listeleyecek.

Köpekler İçin Uber Uygulaması

Wag, 2015 yılında piyasaya sürüldü. Evcil hayvan sahiplerini bağımsız yükleniciler olarak kabul ederek evcil hayvan bakıcıları ve köpek yürüyüşçülerinden oluşan bir ağa bağlayarak Uber’e benzer bir yol izledi. Ayrıca Wag uygulaması “köpekler için Uber” olarak adlandırıldı.

Wag için SoftBank’ten Büyük Yatırım

Şirket 100 şehre ulaşarak, ünlülerin desteğini kazandı. Sonunda, bir yatırım fonu olan SoftBank’ın Vizyon Fonu’nun dikkatini çekti.

Wag için SoftBank’ten Büyük Yatırım

Wag Şirketinde İşler Beklenildiği Gibi Gitmedi

SoftBank, 2018’de Wag’e 300 milyon dolar yatırım sağlayarak en büyük destekçisi oldu. Fakat işler planlandığı gibi gitmedi. Şirket, rakibi Rover’a yetişmek için mücadele etti. Yaklaşık iki yıl sonra, SoftBank yatırım desteğini geri çekti. Bunu ancak Wag’in bir dizi yanlış adımı olduktan sonra yaptı.

Wag birden fazla işten çıkarma sürecinden geçti. Yönetim değişikliklerine katlandı ve beklenen küresel büyümeyi hayata geçiremedi.

Şirketin Başına Garrett Smallwood Geçti

Eski çalışanlar, SoftBank yatırımı sırasında CEO olarak atanan kıdemli bir teknoloji yöneticisi olan o zamanki CEO’su Hilary Schneider’in evcil hayvan güvenliği, müşteri hizmetleri ve büyüme de dahil olmak üzere işin karşı karşıya olduğu temel sorunları henüz ele almadığını söyledi.

Aralık 2019’a kadar, SoftBank şirketi Wag ile yollarını ayırdı. Hissesini sattı ve yönetim kurulundan ayrıldı. SoftBank’ın çekilmesinden iki hafta önce Schneider şirketten ayrıldı. Daha önce başlangıçta ürün, ortaklıklar ve kurumsal gelişimden sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Garrett Smallwood en üst sırayı aldı.

Schneider, bir basın açıklamasında o zamanlar Rover’ın ilk yatırımcılarından biri olan Wag ve Petco arasındaki yeni ortaklığı yöneten kişinin Smallwood olduğunu söyledi. Ona “şirketin iş önceliklerini ilerletmek için doğru lider” dedi.

Bu Ortaklık da Sonuç Vermedi

Artık Wag ile ilişkisi olmayan Petco 1.63 milyar dolar değerinde bir SPAC aracılığıyla geçen yaz halka açılan Rover ile bir ortaklık duyurdu. Rover’ın hisseleri o zamandan beri Wall Street’te zarar gördü.

Wag için İşler Şimdilik Yolunda ve Şirket Halka Açılmayı Planlıyor

Bir haber kanalından alınan verilere göre, Rover’ın pazardaki tutunma noktası güçlü olmaya devam ediyor. Rover, Wag’in Aralık 2021’deki %7’sine kıyasla ABD tüketici taleplerinin %93’ünü kazandı.

Wag için İşler Şimdilik Yolunda ve Şirket Halka Açılmayı Planlıyor

Smallwood, yaptığı basın açıklamasında, birleşme ve beklenen halka arz haberlerini “evcil hayvanlar için önde gelen premium sağlık ve hizmet platformunu inşa etme yolculuğu için önemli bir dönüm noktası” olarak nitelendirdi. Toplanan fonların “büyümeyi daha da hızlandırmaya” yardımcı olacağını söyledi.

Wag Şirketinde İşler Beklenildiği Gibi Gitmedi

Wag şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde 4.600 şehirde faaliyet gösteriyor ve hâlâ yurt dışına açılmayı planlıyor.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

1 görüntüleme

Comments


bottom of page