top of page

Walmart Enflasyona Yenik Düşmüyor

Şirket yaptığı açıklamada, Walmart mağazalarında enflasyon etkileri olarak daha parlak kırmızı “Geri çekme” etiketleri görmeyi beklediklerini söyledi.

Walmart Enflasyona Yenik Düşmüyor

Bir üründeki fiyatları geriye çekme veya geçici fiyat indirimleri, Walmart’ın bir satış modelidir. Walmart, tedarikçilerden aldığı indirimler veya stok fazlalığı gibi faktörlere göre hangi ürünlerin fiyatlarını düşüreceğine karar verir.

Walmart’ın Fiyatları Geriye Çekmesinin Birçok Nedeni Bulunmakta

Walmart’ın geçen çeyrekte bir öncekine kıyasla daha fazla ürün fiyatında geriye çekilme vardı. Şirket, alışveriş yapanlar için ürün değer fiyatlarını vurgulamak için bunları eklemeye devam edecek.

Walmart CEO’su Doug McMillon bir konferans görüşmesinde, “Fiyatları geriye çekmeyi yalnızca bazı yerlerde fiyatların düştüğü gerçeğini değil, aynı zamanda müşterilerin bizim hakkımızda sahip olmasını istediğimiz duygu veya algıyı iletmek için kullanıyoruz.” dedi.

Walmart'ın Fiyatları Geriye Çekmesinin Birçok Nedeni Bulunmakta

Bu durum, perakendecilerin yiyecek, benzin ve mallara çok fazla harcama yapmaktan bıkmış müşterileri cezbetmek için kullandıkları stratejik araçlardan sadece biri. Fiyatlarda ki geriye çekmeler, Walmart tüketicileri için maliyet tasarrufu sağlayan bir araç olduğu kadar, değer konumunu keskinleştirmek için bir pazarlama aracıdır. Analistler, Walmart’ta fiyatların birçok süpermarket ve diğer zincirlere oranla daha yavaş bir oranda fiyat artışı olduğunu belirtiyorlar.

Amerika’da enflasyon ve market fiyatlarındaki değişim hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

Walmart, EDLP Stratejisinde İlerliyor

ABD’nin en büyük perakendecisi olan Walmart, günlük düşük fiyatlar (everyday low prices) (EDLP) olarak bilinen bir fiyatlandırma stratejisinden yararlanıyor. Şirket, fiyatlarını istikrarlı tutuyor. Pek çok süpermarket rakiplerinin “yüksek-düşük fiyatlandırma modeli” olarak bilinen modele güvendiği gibi çok sayıda kupon, promosyon veya satış etkinliği sunmuyor. İndirimleri ani bir şekilde artırsaydı, bu onun tutarlılık mesajını kötü etkilerdi.

Walmart, EDLP Stratejisinde İlerliyor

Walmart, “EDLP bizim fiyatlandırma felsefemizdir… bu nedenle müşterilerimiz fiyatlarımızın sık sık promosyon faaliyetleri adı altında değişmeyeceğine güvenirler” diyor.

Walmart için Ürün Fiyatlandırmalarında İstikrar Önemli

Bu Walmart’ın modeli, pazar maliyetlerini en aza indirir. Tüketici talebini tahmin etmeyi kolaylaştırır. Fakat bu aynı zamanda Walmart’ın büyük satış etkinlikleriyle çok fazla heyecan yaratamayacağı ve müşteri trafiği olmayacağı anlamına geliyor.

Walmart için Ürün Fiyatlandırmalarında İstikrar Önemli

Perakendecilerin fiyatlandırma modelleri, enflasyon onlarca yıl en yüksek hızda yükselirken, artan bir önem kazanıyor. Fiyatları çok yükseltmek veya değer kaybetmek müşterilerin gözünde, onların mağaza algılarını etkileyebilir ve onları başka bir yerden alışveriş yapmaya yönlendirebilir.

Dartmouth Üniversitesi’nde fiyatlar üzerine araştırma yapan bir pazarlama profesörü olan Praveen Kopalle, tüketicilerin daha yüksek fiyatlar bekledikleri için enflasyon dönemlerde promosyonlardan “ekstra hoşnut olduklarını” söyledi.

Tüketici harcamaları güçlü kalırken, şirketler ve ekonomistler, ürünler daha pahalı hale geldikçe alışveriş yapanların bazı kategorilerde  geri çekilmesini bekliyor.

Diğer mağazalar da müşterilere sudan ucuza ürün sunduklarının reklamını yapmaya çalışıyor. Örneğin, süpermarket zinciri Winn-Dixie kısa süre önce enflasyonun alışveriş yapanlar üzerindeki yükünü hafifletmek için 150 popüler ürünün maliyetini yaklaşık %18 oranında indirim yaptığını duyurdu.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

1 görüntüleme

Comments


bottom of page