top of page

Walmart’ta Sigara Satışlarına Son!

Dünyanın en büyük perakendecisi olan Walmart market zinciri, büyük zincirlerin tütün satışlarına son vermesi için yıllarca baskı yapılmasının ardından birçok sigara satış kuralına ek olarak bazı ABD mağazalarında sigara satışını durdurmaya karar verdi.

Walmart En Sonunda Sigara Satışlarını Bazı Mağazalarında Durdurma Kararı Aldı

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 5.000 mağazası bulunan Walmart (WMT), 2019 yılında tütün satın almak için minimum yaşı 21’e yükseltmişti. Ve e-sigara satışını durdurmuştu. Walmart’ın sahibi olduğu Sam’s Club’da ise son yıllarda mağazalarının çoğunda sigara satışını durdurmuştu.

Walmart En Sonunda Sigara Satışlarını Bazı Mağazalarında Durdurma Kararı Aldı

Walmart, mağazalarının kaçında tütün satışını tamamen kaldırıldığı hakkında henüz açıklama yapmadı.

Walmart’ın bir sözcüsü yaptığı açıklamada, “tütün kategorisine getirdikleri kuralların sonucu olarak “ belirli mağazalardaki tütün satışlarını sona erdirme “ticari kararını” verdiklerini belirtti. Bu hareket, Walmart’ın tütün politikalarındaki en son değişikliğini içermekte.

Walmart’dan Önce Birçok Perakendeci de Tütün Ürünlerinin Satışını Durdurma Kararı Almıştı

Halk sağlığı savunucuları, uzun süredir perakendecileri tütün ürünlerini satmamaya teşvik etmekteydiler. Bu duruma istinaden bazı şehirler ve eyaletler de eczanelerde tütün satışını yasaklamışlardı.

2014 yılında iki düzineden fazla eyalet başsavcısı, Walmart da dahil olmak üzere büyük perakendecilere tütün satışlarını sona erdirmek için mektuplar göndermişti.

Walmart'dan Önce Birçok Perakendeci de Tütün Ürünlerinin Satışını Durdurma Kararı Almıştı

CVS, tütün satmanın bir sağlık hizmeti sağlayıcısı olarak amaçları ile tutarsız olduğunu belirtti. Bunun sonucu olarak 2014 yılında CVS (CVS) tütün satışını durdurduğunu açıkladı. O sırada CVS, hareketin kendisine tahmini 2 milyar dolarlık gelire mal olacağını belirtti.

Walgreens (WBA) CEO’su Roz Brewer ise tütün satışlarının şu anda inceleme altında olduğunu söyledi. Bu alanda daha da fazlasının yapılacağını belirtti.

Costco (COST) sadece bazı mağazalarında tütün satmaktadır. Target (TGT) ise 1996 yılından beri tütün satışı yapmamaktadır.

2020’de Sigara Satışları Son 20 Yıldır İlk Kez Artış Gösterdi

Tüm bu sigara satışlarının azalması için yapılan seferberliğe karşın, Amerika Birleşik Devletleri’nde sigara satışları, son yirmi yılda ilk kez 2020’de artış gösterdi.

2020'de Sigara Satışları Son 20 Yıldır İlk Kez Artış Gösterdi

Tütün bırakma hizmetlerini destekleyen kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Kuzey Amerika Quitline Derneği, sigara satışlarında yaşanan bu artışın nedenini  “pandemiden kaynaklanan stres ve kaygıya” bağladı

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

5 görüntüleme

Comments


bottom of page