top of page

Warner Bros. Stüdyoları ve Tarihi

Warner Bros. ve Tarihsel Geçmişi

Warner Bros. Entertainment Inc. (genellikle Warner Bros olarak bilinir ve WB şeklinde kısaltma adı kullanılır), merkezi Burbank / California’daki Warner Bros. Studios kompleksinde bulunmaktadır. 1923 yılında Harry, Albert, Sam ve Jack Warner adlarındaki 4 kardeş tarafından kurulmuştur. Şirket, animasyon, televizyon ve video oyunlarına yönelip faaliyet alanlarını farklılaştırmadan önce kendini Amerikan film endüstrisinde lider olarak konuma yerleştirdi. Ve her zaman büyük 5’liden biri olarak kabul edildi.. Büyük Amerikan film stüdyolarının yanı sıra Motion Picture Association (MPA) üyesidir. Şirket, film stüdyosu bölümü, Warner Bros. Pictures, New Line Cinema, Warner Animation Group, Castle Rock Entertainment ve DC Films’i içeren Warner Bros. Pictures Group ile tanınır.

Şirketin diğer varlıklarından bahsetmek gerekirse televizyon yapım şirketi Warner Bros. Television Studios; animasyon stüdyoları Warner Bros. Animasyon ve Cartoon Network Stüdyoları; çizgi roman yayıncısı DC Comics; video oyunu geliştirme ve yayınlama kolu Warner Bros. Interactive Entertainment; kablolu televizyon kanalları Cartoon Network, Adult Swim, Boomerang ve Turner Classic Movies; ve ViacomCBS ile ortaklaşa sahip olduğu yayın yapan televizyon ağı The CW’de %50 hisseye sahip. Warner Bros. ayrıca yayıncılık, mağazacılık, müzik, tiyatro ve tema parklarında uzmanlaşmış çeşitli bölümleri de işletmektedir. Looney Tunes serisinin bir parçası olarak yaratılan çizgi film karakteri Bugs Bunny, şirketin resmi maskotudur.

Warner Bros

Şirketin adı, kurucu Warner kardeşler olan; Harry, Albert, Sam ve Jack Warner’dan gelmektedir. Harry, Albert ve Sam, Polonyalı anneleri ve babalarının taşınma kararı almasıyla Baltimore / Maryland‘e yerleştiler. Birçok göçmen ailede olduğu gibi, çocuklar isimlerinin ingilizceleştirilmiş haline uyum sağlamak zorunda kaldıkları bir süreç yaşadılar. En küçük erkek kardeş Jack, ailenin Kanada’daki iki yıllık ikametgahı sırasında Ontario’da doğdu.

İlk Adımlar

Üç büyük kardeş, Pennsylvania ve Ohio’nun maden kasabalarında, köylerinde film gösterimi yapacakları film projektörünü satın alarak sinema işine atıldılar. Başlangıçta, Sam ve Albert Warner, Life of an American Fireman ve birkaç filmi gösterime açmak için 100 dolardan fazla yatırım yaptı. İlk tiyatroları Cascade’i 1903’te Pennsylvania’da açtılar. Orijinal bina tahrip olması ve eskimesi nedeniyle yıkılma tehlikesi yaşarken, Warner Bros. mevcut bina sahiplerine ulaşarak binanın asıl sahiplerini ikna etti ve binayı yeniden yapılandırdı. Binanın sahipleri de ülke çapında tarihi öneme sahip bir bina olması nedeniyle WB’nin bu teklifini kabul ettiler.

Warner Bros. Brothers

1904’te Warners, filmlerini dağıtmak için Pittsburgh’da merkezi bulunan Duquesne Eğlence ve Tedarik Şirketi’ni kurdu. Birinci Dünya Savaşı sırasında filmler çekmeye başladılar. 1918‘de Hollywood‘da bulunan Sunset Bulvarı’nda ilk Warner Brothers Stüdyosu‘nu açtılar. Sam ve Jack filmleri çekiyor ve şirketin bu alanını geliştiriyordu. Diğer iki kardeş Harry ve Albert ise şirketin denetçiliğini ve kontrolünü işe aldıkları Paul Chase ile birlikte üstlenmişti. Harry ve Albert ayrıca New York‘ta şirketin finans ve dağıtım işlerini de üstlenerek başka eyaletlerle de ticaret yapmaya başladılar.

Warner Bros’un Gelişimi

Yaptıkları ilk önemli anlaşma, A. Hopwood’un 1919 tarihli oyunu The Gold Diggers’ın yayın haklarının David Belasco’dan alınmasıydı. Bununla birlikte Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra bir Amerikan askerinin Fransa’dan getirdiği bir Rin Tin Tin, isimli köpek itibarlarını oldukça sağlamlaştırdı. Rin Tin Tin ile ilgili filmler çekildi. Rin Tin Tin’in üçüncü filmi “Where the North Begins” adında uzun metrajlı bir filmdi. Fransa’dan gelen bu köpek çok ünlü bir film yıldızı olmuştu. Warner kardeşlerden Jack, köpeğin başka filmlerde de oynaması için haftalık 1000 dolardan fazla ücret ile anlaşmalar imzalıyordu.

Warner Bros Rin Tin Tin

Rin Tin Tin ve Lubitsch’in başarısına rağmen, Warner küçük bir stüdyo olarak kalmaya devam etti. Sam ve Jack kardeşler, Broadway oyuncusu J. Barrymore’a başrol teklif etmeye karar verdi. Film o kadar başarılı oldu ki Barrymore ile uzun vadeli bir sözleşme daha imzalandı. Ve Beau Brummel, Times tarafından yılın en iyi on filminden biri seçildi. 1924’ün sonuna doğru Warner Bros. şüphesiz Hollywood’un en başarılı bağımsız stüdyosu olmuştu. Harry Warner, Wisconsin’de 1000’in üzerindeki bağımsız katılımcıdan oluşan bir kongrede konuşma yaptı ve yatırımcıları reklam verme konusunda ikna etmeye çalıştı.

Harry Warner’ın planı gazete reklamlarına yarım milyon dolar harcamak ve adlarını duyurmaktı. Yatırımcıları ikna etti ve gazetelere birçok reklam verdi. Bu sayede şirketin kredibilitesi ve tanınırlığı da arttı. Ardından finansal kaynaklar iyi değerlendirilerek stüdyolar geliştirildi, hatta bu gelişmelerin sonucunda Wall Street’ten dahi destek alındı. 1924’ün sonuna doğru Goldman Sachs’dan ciddi miktarda kredi alan şirket, bu para ile ülke çapındaki dağıtım – tedarik sistemini geliştirdi ve her eyalete ulaşmaya çalıştı.

Günümüzde Warner Bros.

Warner Bros. geniş tabanlı bir eğlence şirketidir. Her türlü eğlence ve bunlarla ilgili işlerin yaratılması, üretilmesi, dağıtılması, lisanslanması ve pazarlanmasında dünya liderliğini sürdürmektedir. Bir W. Media şirketi olan Studio, dünyadaki en başarılı marka koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Şirket ayrıca sinema ve televizyon prodüksiyonundan dünya çapında dağıtıma, DVD ve Blu-ray’e kadar eğlence sektörünün birçok alanında çok önemli bir yere sahip.

Dijital dağıtım, animasyon, çizgi roman, video oyunları, ürün ve marka lisanslama, yayın Warner Bros’un diğer faaliyet alanlarıdır. Şirket dünyanın en prestijli kütüphanelerinden birine de sahiptir. Bu kütüphanede 10 binden fazla film, binlerce bölümden oluşan TV programları kayıtları olduğu bilinmektedir. Şirketin çalışan sayısı o yılki prodüksiyon ve film kategorilerine bağlı olmakla birlikte 5 bin ila 10 bin arasında değişmektedir.

Warner Bros. Grubu dünyada çapında 19 yıl üst üste 1 milyar dolar gelir elde eden şirket unvanını da elinde bulundurmaktadır. Şirketin 2021 verileri henüz net olmamakla birlikte 2020 yılındaki cirosu finansal kaynaklara göre 30 milyar dolara yakın durumdadır. Bu rakam değerlendirilirken WB Grubu’nun birçok yan şirkete sahip olduğunu ve işlettiğini, lisanslı ürünlerinden, turistik gezilerden elde ettiği gelirleri unutmamak gerekir.

Warner Bros

Şirket son yıllarda sektöründeki etkinliğini de oldukça arttırmış durumda. Her yıl 20 civarı yeni film üretiyor ve bunları dünya pazarına dağıtıyor. WB, birçok şekilde sektördeki birçok alanda aktif olarak operasyonel faaliyet yönetmektedir. Şirketin pazarlamasını ve dağıtımını yaptığı filmler sadece kendi ürettiklerinden oluşmuyor. Aynı zamanda iş birliği yaptığı birçok film üreticisi ve sektörün küçük şirketleri bulunmakta.

Önümüzdeki günlerde Warner Bros. Pictures Group, DC Süper Kahramanları, New Line Cinema’nın korku oyunları, dramalar ve komedileri içeren içerikleri üretmeye devam edecek. Warner Bros’un son dönem filmleri arasında birçok ses getiren proje yer alıyor. Örnek vermek gerekirse; Birds of Prey, Dune, Wonder Woman 1984 yer alıyor. WB ayrıca 40’a yakın ülkedeki ofisleriyle 100’den fazla ülkedeki operasyonlarını yönetmekte.

Son olarak;

Warner Bros. Entertainment’ın güncel genel merkezi, dünyanın önde gelen sinema ve televizyon prodüksiyon – post prodüksiyon tesislerinden biri olarak kabul edilmekte ve 36 ses sahnesine ev sahipliği yapmaktadır. Tesis, California‘da 142 dönümlük Warner Bros. Studios arsasında bulunmaktadır. Ayrıca Warner Bros. Studio Operations, şirketin İngiltere’deki stüdyosunu yönetmekten sorumludur. 160 dönümlük stüdyo alanlarında “ Harry Potter Serisi ” filmleri, “Kara Şövalye”, “Wonder Woman”, “Justice Leauge” ve “Fantastik Canavarlar” gibi birçok film çekilmiştir. Amerika’yı ziyaret ederseniz Warner Bros’un stüdyolarını gezmeyi ihmal etmeyin!

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

4 görüntüleme

Comments


bottom of page