top of page

Yemek Rotası: Florida Eyaleti

Sonsuz güneş ışığı ve yaz günleri ile Florida, Amerika’nın tropikal olan güzel bir bölgesidir. Ziyaretçilerin çoğu zaman muhteşem sahil şeritlerindeki plajlar ve tema parkları dikkatlerini çekerken, Florida’nın benzersiz yemek deneyimlerini ziyaret sırasında kaçırmamak önem arz etmektedir. Güneş Işığı Eyaleti Florida’yı ziyaret ederken mutlaka denenmesi gereken bazı Florida yiyecekleri ve tatlıları işte şunlardır;

Stone Crab

Stone Crab (Taş yengeç) bir Florida lezzetidir. Bu nedenle, bu canlıların popülasyonunu korumak adına katı hasat düzenlemeleri bulunmaktadır. Böylece taş yengeçlerin sadece pençelerin tüketilmesine izin verilmektedir. Yaban hayatı savunucuları, tekrar serbest bırakılmadan önce yengeç başına yalnızca bir pençenin çıkarılması konusunda diretmektedirler. Bu şekilde yengeçlerin yenilenmelerine ve gelecek için hasat edilmelerine izin verilmektedir.

Güzel ve lezzetli etin bu özel yemeği, sıcak yaz gününde daldırma için keskin hardal sosuyla soğuk olarak servis edilmektedir.

Yemek Rotası: Florida Eyaleti Stone Crab

Cuban Sandwich

Çoğu Floridalı, güney Florida’daki en ünlü sandviçin Cuban Sandwich (Küba sandviç) olduğunu bilmektedir. Sıcak, çıtır bir Küba sandviçi ısırıldığında bu tat aklınızdan bir daha hiçbir zaman çıkmayacaktır. Bu tost domuz rostosu, jambon, İsviçre peyniri ve turşunun birleşiminden oluşmaktadır.

Cuban Sandwich

Fried Gator Bites

Listedeki en egzotik yemeklerden biri şüphesiz timsah yemeğidir. Kulağa tuhaf gelse de, taze timsah eti çoğunlukla kuyruk etinden servis edilmektedir. Bu et mısır unu ile ıslatılır, kızartılır ve börek olarak bilinen küçük toplar halinde servis edilmektedir.

Kızartma en popüler versiyon olsa da haşlanmış olarak da tüketilmektedir. Eyalette fazlasıyla popüler olan bu lezzet, şaşırtıcı bir şekilde tadı tavuğa benzemektedir.

Fried Gator Bites

Turunçgiller

Florida’nın mutlaka denenmesi gereken yiyeceklerinden oluşan bir listede portakal, greyfurt, mandalina gibi dünyaca ünlü turunçgillerinden bahsetmeden tamamlanmış sayılmaz. En lezzetli ve sulu turunçgillere sahip olan Florida, ABD’deki diğer tüm eyaletlerden daha fazla turunçgil üretmektedir.

Sağlıklı ve fazlasıyla lezzetli olan bu taze tatlar çeşitli yemeklerde kullanılmaktadır. Ayrıca, Floridalılar turunçgilleri sabahları taze meyve suyu yapmak, öğleden sonraları taze deniz ürünleri ile kombinlemek, geceleri ise bir kokteyl için kullanmaktadırlar.

Turunçgiller

Shrimp & Grits

Popüler bir Güney yemeği olan Shrimp & Grits (Karides ve İrmik),  Creole mutfak geleneğinden gelmektedir ve kahvaltı, öğle veya akşam yemeklerinde servis edilen lezzetli bir deniz ürünleri yemeğidir. Doyurucu yemek, irmiği taze deniz ürünleri ile birleştirmektedir.

Shrimp & Grits

Arroz Con Pollo

Arroz con pollo veya Tavuklu Pirinç, Florida’da popüler bir yemektir. Yemeğin İspanyol ve Porto Riko kökleri vardır ve genellikle birçok Florida restoranında bir başlangıç olarak sunulmaktadır. Tavuk ve pilav bazen kırmızı veya siyah fasulye ile servis edilmektedir.

Arroz Con Pollo

Empanada

Pek çok geleneksel İspanyol yemeği, Amerikan kültürüne dahil olmuştur. Onlardan biri de Empanada’dır.

Empanada

Empanadalar elle sarılmaktadır. Mikrodalga fırına atılarak mükemmel bir şekilde pişirilmektedirler. En güzel ve orijinal Empanadaları denemek isteyen ziyaretçiler, St. Augustine’s Spanish Bakery’de bulabilirler.

Rock Shrimp

Körfez kıyısı boyunca derin sularda ve Cape Canaveral’ın doğu kıyısında bulunan Florida’ya özgü birkaç karides türünden biri olan Rock Shrimp (Kaya karidesi), ıstakoz etinin tadı ve dokusundaki esrarengiz benzerlikleri nedeniyle çok fazla tercih edilmektedir.

Kaya karidesinin Haziran’dan Kasım’a kadar en yoğun sezondur. Fakat ziyaret zamanınız ile karidesin sezonu denk gelmez ise genellikle yerel balık pazarlarında yıl boyunca donmuş olarak bulunabilmektedir. Tereyağında kızartılarak tüketilebilen bu yemeği, hangi şekilde tüketirseniz tüketin âşık olacaksınız!

Rock Shrimp

Dole Whip

Florida’da Walt Disney World’ü ziyaret ederken bir Dole Pineapple Whip tatlısı seyahat programının parçası olmalıdır.

Dole Whip

Bu tatlının her yerde taklitçileri bulunmaktadır. Fakat bu enfes tatlının en özgün halini tatmak için Disney parkını ziyaret etmek gerekmektedir. Bir bardakta veya şamandırada servis edilen ananas aromalı kremalı ve ferahlatıcı tatlı, Florida sıcağını yenen belki de tek tatlıdır.

Key Lime Pie

Key Lime Pie (misket limonlu tart) tatlısı ile ünlü olan Florida ziyaretinde bir dilim bu tatlıdan yemeden dönülür ise ziyaret başarılı bir şekilde gerçekleşmemiş demektir. Bu tatlı misket limonu, yumurta sarısı, yoğunlaştırılmış süt ile yapılmaktadır. Florida Keys’den gelen bu tatlının gerçek versiyonunu satan yerel restoranlar da Florida Keys’de bulunmaktadır.  Ayrıca bu tatlı Florida eyaletinin resmi tatlısı olarak kabul görmektedir.

Key Lime Pie

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

5 görüntüleme

Comments


bottom of page