top of page

Yemek Rotası: Hawaii Eyaleti

Hawaii adaları, masmavi kumsallarının yanı sıra benzersiz yemek kültürüne sahiptir. Dünyada bulabileceğiniz en lezzetli geleneksel yemeklerden ve tatlılardan bazılarını göreceğinize emin olabilirsiniz.

Bu arada Hawaii hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

Hawaii seyahatinden en iyi şekilde yararlanmak için aşağıda adı geçen bu yemekleri ve tatlıları kesinlikle denemelisiniz. Hawaii adalarında geçirdiğiniz süre boyunca denemek için en iyi Hawaii yiyecekleri ve tatlıları işte şunlardır;

Poke

Poke, Hawaii mutfağının en ünlü yemeklerinden biridir. Ton balığı, somon ve hatta ahtapot gibi doğranmış çiğ balıklardan oluşmaktadır. Çiğ balık veya deniz ürünleri dışında içerisinde tatlı soğan, sarımsak, arpacık soğanı, yeşil soğan, susam tohumu, deniz yosunu, mum, limu (kahverengi alg), soya sosu, bal, susam yağı, kırmızı biber gevreği ve Hawaii deniz tuzu bulunmaktadır.

Poke

Hawaiian Plate

Hawaiian plate, evrensel çekiciliği sayesinde hem yerliler hem de gezginler arasında popüler olan bir yemektir. Sadece lezzetli ve doyurucu değil, aynı zamanda oldukça uygun fiyatlı olması dolayısıyla birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu yemek restoranlarda bulunmasının yanı sıra çoğu yol kenarındaki stantlarda da bulunmaktadır.

Hawaiian Plate

Hawaiian plate üç bölümden oluşmaktadır. İlk olarak, tavuk ve biftek de dahil olmak üzere birçok formda olabilen protein yemeği bulunmaktadır. Ardından, yanında 2 kepçe buharda pişmiş beyaz pirinçle eşleştirilmiş mayonez bazlı makarna salatası bulunmaktadır. Bu yemeği sipariş ettiğinizde karbonhidrat yüklenmesine hazır olmalısınız fakat bu duruma kesinlikle değdiğini bilmelisiniz.

Acai Bowl

Hawaii meyvelerinin tümünün içinde bulunduğu Acai bowl, çeşitli meyvelerin yanı sıra bal, granola gibi lezzetlerin bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Ayrıca müthiş bir sunuma sahip olan bu lezzet mideden önce gözü doyurmaktadır. Bu lezzet genel olarak kahvaltıda tüketilmektedir.

Acai Bowl

Loco Moco

Hawaii’de neredeyse her yerde bulunabilecek özel bir Hawaii yemeğidir. Loco moco’nun birkaç farklı çeşidi bulunmaktadır fakat geleneksel olarak bir hamburger köftesi, beyaz pirinç, sahanda yumurta ve kahverengi sostan oluşmaktadır.

Loco Moco

Fakat hamburger eti yerine jambon, sosis, tavuk ve hatta karides veya istiridye gibi yiyecekler de bulunmaktadır. Bu yemek genellikle erişte ve makarna salatası ile bir öğle yemeği tabağı olarak servis edilmektedir.

Manapua

Hawaii’nin parmakları yediren cinsten bir diğer simgesel yiyeceği ise Manapua’dır. Bu yiyecek içi isteğe göre tavuk veya sebze ile doldurulan yumuşak bir çörektir. Genelde sokaklara kurulmuş tezgâhlarda satılmaktadır fakat birçok restoranda veya kafede de bulunmaktadır.

Manapua

Saimin

Saimin, Hawaii’de yaygın olan bir erişte çorbası türüdür. Özellikle, Hawaii’nin doğal kaynakları göz önüne alındığında yapılması kolay olan buğday yumurtalı eriştelerden yapılmaktadır.

Saimin

İçerisinde doğranmış soğan ve bir tür kurutulmuş balık olan kamaboko bulunmaktadır.

Spam Musubi

Spam musubi, bir Japon-Amerikan yemeğidir. Bu yemek, dikdörtgen pirinç diliminin üzerine yerleştirilen kızarmış bir dilim konserve domuz eti olan Spam’den oluşmaktadır ve bütün malzemeler daha sonra nori deniz yosununa sarılmaktadır. Bu atıştırmalık Hawaii’de her yerde bulunmaktadır. Örneğin, okul kantinleri ve süpermarketler gibi.

Spam Musubi

Ayrıca bu yemek, ilk olarak çocuklar için vitamin deposu olması amacıyla icat edildiği varsayılmaktadır.

Malasadas

Malasadas veya Portekiz çöreği (Hawaii’ye ilk Portekizli göçmenler tarafından getirilmiştir ve Hawaii yerlileri tarafından fazlasıyla benimsenmiştir), yumurta, un, şeker ve sütten yapılan geleneksel mayalı çöreklerdir. Bazen dışı tarçın veya toz şeker ile kaplanmaktadırlar.

Malasadas

Shave Ice

Rendelenmiş buz tatlısı olarak adlandırılan bu tatlı, bir blok buzun rendelenmesi ile şurup ve diğer tatlı malzemelerle yapılan bir tatlıdır.

Shave Ice

Guava, çarkıfelek meyvesi ve ananas gibi yerel meyveler genellikle bu tatlıyı tatlandırılmak için kullanılmaktadır. Hawaii’nin sıcak havasıyla mücadele etmek için tercih edilecek bir numaralı seçenek bu buzlu tatlıdır.

Bonus;

Blue Hawaii

Blue Hawaii olarak bilinen ünlü tropik kokteyl, rom, ananas suyu, curaçao ve tatlı-ekşi karışımın kombinasyonu ile yapılmaktadır. Bu karışıma votka da eklenebilmektedir. Ayrıca bu içeceğe buz eklenerek kiraz, ananas veya portakal dilimleri ile süslenmektedir.

Blue Hawaii

İçeceği süslemek için kokteyl şemsiyesi de tercih edilmektedir. Blue Hawaii’nin ilk versiyonunun 1957’de Waikiki’de Harry Yee adlı bir barmen tarafından icat edildiğine inanılmaktadır. Kokteyl, günümüzde çoğunlukla yazın sıcak havada müthiş bir serinleme imkanı sunmaktadır.Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

4 görüntüleme

Comments


bottom of page