top of page

Yemek Rotası: Teksas Eyaleti

Teksas mutfağı inanılmaz derecede çeşitli ve karşı konulmaz derecede lezzetlidir. Bu nedenle Teksas’taki yemekler ve tatlılar elbette dünyanın en iyileri arasında yer almaktadır. Teksas’taki yemekler ve tatlılar müthiş tatlarının yanı sıra büyük porsiyon boyutları içermektedir.

Bu Teksas tatlarının çoğu elbette yalnızca “Yıldız Devletine” özel değildir. Çoğu Teksas’ta icat edilmedi fakat Teksas kültürünün yapı taşlarını oluşturdular.

Teksas mutfağındaki etkiler arasında Almanya, Louisiana, Çek Cumhuriyeti ve tabii ki Meksika yer almaktadır. Yakında bir seyahat planlıyorsanız, işte Teksas’ta ne yenir bakalım.

Bu arada Teksas hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

Teksas Barbecue

Tüm Teksas mutfağının simgesel yemeği olan Teksas barbekü, Teksas’ta mutlaka denenmesi gereken bir lezzettir.  Teksas barbekü bölgeden bölgeye coğrafi ve kültürel farklılık göstermektedir. Örneğin, Doğu Teksas , Orta Teksas , Güney Teksas ve Batı Teksas’ın  kendine özgü barbekü stilleri bulunmaktadır ve her biri birbirinden lezzetlidir. Bu çeşitli stillerden Orta ve Doğu Teksas çeşitleri en iyi bilinenler olarak kabul edilmektedir.

Teksas Barbecue

Teksas Brisket

Teksas tütsülenmiş Brisket, sığır etinden yapılmaktadır ve dış kısmının görüntüsü neredeyse yanmış gibi gözükmektedir. Dilimlendiğinde inanılmaz derecede yumuşak, sulu, lezzetli bir et ortaya çıkmaktadır.

Brisket

Brisket, Teksaslıların favorisidir. Hatta çoğu Teksaslı kahvaltıda bile Brisket tüketmektedir.

Teksas Chili

Texas Chili, Teksas’ta fazlasıyla sevilmektedir ve hatta Teksas’ın resmi devlet yemeği olarak kabul edilmektedir.

Teksas Chili

Yemek; fasulye, domates veya domates bazlı ürünler içermemektedir. Texas Chili’de, sığır eti ve chili (biber)’den gelen lezzet, yemeğin ana odak noktasıdır. Teksas yemeklerini keşfederken Texas Chili mutlaka denenmesi gereken yiyecekler arasında yer almaktadır.

Fajita

Fajita, buğday unlu tortillada servis edilen, marine edilmiş ızgara biftekten yapılan popüler bir Teksas-Meksika (Tex-Mex) yemeğidir. Tex-Mex mutfağının en popüler yemeklerinden biridir. Fajita eti biftekten (ve daha az geleneksel olmasına rağmen genellikle tavuktan) yapılmaktadır ve dökme demir tavada servis edilmektedir.

Fajita

Teksas Tostu

Adına rağmen Teksas tostu, tost değildir. Kalın paketlenmiş, dilimlenmiş bir ekmektir.

Teksas Tostu

Bu tost bazen yağlanarak, altın rengine kadar kavrularak, domuz eti ve sarımsakla servis edilmektedir. Teksas tostu fondülerde ve tavuklu sandviçlerde de sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca barbekünün olduğu her yerde Teksas tostunun aperatif olarak servis edildiğini görmek mümkündür.

Corn Dog

Corn Dog (kızartılmış sosis), mısır ununa batırılmış ve derin yağda kızartılmış bir çubuk üzerinde işlenmiş etten oluşmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde popüler bir atıştırmalıktır (ve sosisli sandviç çeşididir). Kızartılmış sosisler simgesel olarak ilçe fuarlarında, karnavallarda, spor sahalarında, alışveriş merkezlerindeki yemek alanlarında ve yol kenarındaki lokantalarda bulunmaktadır.

Corn Dog

Bu lezzetli atıştırmalık ilk olarak 1942’de Texas Eyalet Fuarı’nda Neil Fletcher tarafından popüler hale getirilmiştir.

Chili Cheese Fries

Chili Cheese Fries (Biberli peynirli patates kızartması) Teksas’ta her an için mükemmel bir aperatif veya ana yemek olarak tüketilmektedir. Çıtır patates kızartması, biber ve erimiş peynir sosundan oluşmaktadır. Ve leziz bir tada sahiptir.

Chili Cheese Fries

Queso

Baharat olarak acı biberle ve eritilen peynir ile harmanlanan, ardından tuzlu tortilla cipsleriyle tüketilen Queso bir çeşit cips sosudur. Teksas mutfağına aşina olmak istiyorsanız kesinlikle bu sos ve cipsin uyumunu deneyimlemelisiniz.

Queso

Kahvaltı Taco’su

Teksas’ı ziyaret ederseniz kahvaltı Taco’su yemeden dönmemeniz tavsiye edilir.

Kahvaltı Taco’su

Sıcak buğday unlu tortilla içinde servis edilen kahvaltı tacoları, domuz pastırması ve yumurta yada fasulye ve peynir gibi klasiklerden oluşabilmektedir. Ayrıca et yemeği veya tütsülenmiş sosis gibi Teksas favorilerine kadar çok çeşitli yiyeceklerle doldurulan kahvaltı tacoları güzel bir öğün alternatifi sunmaktadır.

Kolache

Teksas, 19. yüzyılda yerleşen Çek göçmenlerinden kolaches’i miras aldı ve bu yiyecek Teksas mutfağına büyük bir katkı sağladı.

Kolache

Yumuşak mayalı hamurdan yapılan, kareler halinde kesilen ve daha sonra meyve veya peynirle doldurulan kolaches herkes tarafından sevilen bir tattır. Bu lezzet kahvaltı sofralarının baş tacıdır.

Teksas Sheet Cake

Teksas Sheet kek, yayık altı sütü, yumurta, vanilya, kabartma tozu, şeker, un, tereyağı ve kakao kombinasyonu ile yapılan bir Amerikan tatlısıdır. Pişirildikten sonra, sıcak çikolatalı kek, ceviz parçaları içeren gevrek bir krema ile üzeri süslenir. Bu tatlı Teksas’ta cenaze törenlerinde de sıklıkla yapılan bir tatlıdır.

Teksas Sheet Cake

Hazırlanması kolay, ıslak, yapışkan ve tatlı bir dokuya sahip olduğu için fazlasıyla sevilmektedir. Kökeni hala bilinmemekle birlikte, çoğu insan, ayran ve ceviz gibi yerel malzemelerin kullanımı nedeniyle Teksas’ta icat edildiği konusunda hemfikirdir.

Cevizli Tart

Ceviz, Teksas’ın bazı bölgelerine özgüdür ve eyalet genelinde inanılmaz derecede popülerdir. Bu nedenle Teksas’ta bu tatlının favori olması şaşırtıcı değildir. Hatta bu tatlı resmi devlet tatlısı olarak kabul edilmektedir.

Cevizli Tart

Şeftali

Texas’da gerçekten olağanüstü güzel şeftali yetiştiğini biliyor muydunuz?

Şeftali

Bazen Stonewall Şeftali veya Texas Hill Country Şeftali olarak adlandırılan Fredericksburg Şeftalisi inanılmaz lezzetlidir ve Teksas’taki en popüler yiyeceklerden biridir.

Yaz ayında Hill Country’yi ziyaret edildiğinde, şeftali toplama şansı bile elde edilmektedir.

Bonus;

Yukarıda tüm bu lezzetli ve meşhur olan Teksas yemekleri ve tatlılarının yanı sıra meşhur olduğu bir içecek var ise o da Margarita’dır.

Margarita

Orijinal margarita başlangıçta 1930’larda Meksika’da icat edilse de, donmuş margarita 1971’de Dallas’ta icat edildi ve Teksaslılar o zamandan beri bu içeceği zevkle tüketmekteler. 

Margarita

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

9 görüntüleme

Kommentare


bottom of page